Bursa milletvekilinden süper haber!

Pandemi döneminde uygulanan uzaktan eğitimin en büyük sancılarından biri de bazı bölgelerde internetin yeterli seviyede olmamasıydı… Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz, konuyla ilgili TBMM’de alınan önemli kararı bugünkü köşesine taşıdı…

Bursa milletvekilinden süper haber!

Pandemi döneminde uygulanan uzaktan eğitimin en büyük sancılarından biri de bazı bölgelerde internetin yeterli seviyede olmamasıydı…

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz, konuyla ilgili TBMM’de alınan önemli kararı bugünkü köşesine taşıdı…

Yılmaz, yazısında güzel haberi şöyle verdi

Anımsıyoruz da… Cep telefonlarının henüz akıllı olmadığı günlerde, sevgili Osman Akın’ın elinde kocaman ekranı olan bir telefon görmüştük. Bir bilgisayar markasını taşıyan telefonu PDA olarak tanıtırken “Bu telefonla internete bağlanabilirsin” demişti.

Ekranına özel kalemiyle dokunup internete bağlandığımız, bekleme süresi uzun olsa da internette gezindiğimiz o telefonun bizde özel bir yeri var.

Günümüzde…

Telefonların tümü akıllı oldu, internet zaten olmazsa olmaz konumunda.

Artık…

Ticaret internetten yapılıyor, banka işlemleri internetten hallediliyor. fuarlar internete kaydı. Alışverişler bile artık internette. Toplantılar, konferanslar internete girdi, e-yaşam günlük yaşamı sardı.

Okullar kapanınca dersler bile internetten yapılır oldu.

Ne var ki…

İnternetsiz hiçbir şey yapılamıyor ama internetsiz yerleşim yerleri olduğu da bir gerçek. Özellikle dağ yöresi ve uzak kırsal mahallelerde internet yok.

Çünkü, internet servis sağlayıcısı operatörler, kullanıcı sayısı az olacağı için yatırımın karşılığını alamayacaklarını hesap edip yük görüyorlar.

İşte…

Bu durumun sona ereceği haberini AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Ahmet Kılıç verdi:

“Dağ yöresi başta olmak üzere, pandemi sürecinde köylerimizden gelen bir istekti. İnternet bağlantısı olmadığı için çocukların ders takip edemedikleri şikayetleri üzerine konuyu Komisyon gündemine taşıdım.”

Sonucu açıkladı:

“Fırsat eşitliğinin sağlanması adına, torba yasa kapsamına bu konu da girdi. Operatörler artık her köye internet ulaştırmakla yükümlü.”

Formülü açıkladı:

“Daha önce karşılık alamayacağını ve üzerinde yük kalacağını düşünen operatörler kırsaldaki köylere internet yatırımı yapmıyordu. Yasayla, bu hizmeti sağlamaları halinde bazı kolaylıklar getirdik.”

Yani…

Küçük bir müdahaleyle internetsiz köy kalmamış olacak.


İnternet operatörlerine köy teşviği

Atılan adımla internetsiz köy kalmayacak. Bulunan formülü de AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Ahmet Kılıç açıkladı:

“Eski uygulamada devlet internet sağlayıcılara yatırım yapılacak yerleri gösteriyordu. Maliyeti düştükten sonra internet kullanıcısı sayısına göre geliri 24 ay sonra ödüyordu.”

Karar şu:

“Operatörleri kırsala yatırıma teşvik için maliyet ödemeleri aylık olacak.”

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının tamamı için tıklayın… 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X