Bursa tünelin ucundaki ışığı gördü: Vakalar 250’lere indi, aşıya hazırız

Daha 2-2.5 ay önce Bursa7da günlük vaka sayıları 5 bin sınıra gelmişti. Sıkı önlemlere vatandaş da dikkat etti, uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları etkili oldu ve vaka sayısı 250’lere geldi ve böylece nisan rakamlarına inildi. O dönem Şehir Hastanesi’ne günlük 3 bin hasta başvururken 300 civarına gerileyince hastanelerde yataklar boşaldı. Sağlık çalışanlarından başlayacak aşılama için de her şey hazır. Şehir ve Yüksek İhtisas hastanelerine 25’şer, Çekirge Devlet’e ise 20 aşı polikliniği kuruldu. Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz yazdı…

Bursa tünelin ucundaki ışığı gördü: Vakalar 250’lere indi, aşıya hazırız
HABERİ PAYLAŞ

2-2.5 ay önceydi… Bursa’da koronavirüs vaka sayıları günlük 5 bin sınırına gelmişti. Hastanelerin Acil Servisleri önünde hasta kuyrukları uzuyordu.

Bu da…

Doğal olarak yoğun bakım ve hasta yataklarının dolmasına yol açtığı için hastaneler bunalmıştı. Örneğin, Bursa Şehir Hastanesi’nin kayıtlarına göre başvuran hasta sayısı günlük 3 bine yakındı. O da 300’lere geriledi.

Görünen o ki…

Alınan sıkı önlemlere bireysel olarak vatandaşlar da katıldılar ve dikkatli davranıp kurallara uydular. Hafta içinde geceleri, hafta sonları da cumartesi-pazar olarak uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları da sonuç verdi.

O nedenle…

Bursa’da günlük vaka sayıları hafta sonları 200’lerde kadar inerken, hafta içi ortalaması da 250 olarak ortaya çıktı.

Böylece…

Uzun, yorucu, yıpratıcı pandemi mücadelesinin ardından nisan ortalamasına gelindi. Bu gerileme sanayide vardiyalara da yansıdı. Geçen haftaya kadar eksik kadroyla çalışan vardiyalar, artık tam kadro mesai yapmaya başladılar.

Tablonun değişmesi…

Vakaların nisan seviyesine gelmesi öncelikle filyasyon ekiplerini rahatlatıp nefes aldırdı. Aynı şekilde hastaneler de düşen vakalara bağlı olarak azalan hasta sayıları nedeniyle rahatladılar.

Özellikle…

Şehir Hastanesi’ndeki hasta yatışlarında yüzde 90’a yakın azalma oldu. Yüksek İhtisas ve Çekirge Devlet hastaneleri de hemen hemen aynı.

Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X