Bursa’da 1 Eylül’e kadar yasaklandı: Gecikmiş ama yerinde karar

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın bugünkü köşesinde ülke genelindeki orman yangınlarına ve Bursa’da alınan ormanlara giriş yasağına değindi.

Bursa’da 1 Eylül’e kadar yasaklandı: Gecikmiş ama yerinde karar

Aydın, köşesinde şu ifadeleri kullandı:

Son bir kaç gündür ülkemizin ciğerleri yanıyor. Ormanlarımız kül oldu. İnsanımız perişan, canlı türlerimizin hepsi meydana gelen yangınlar nedeniyle etkilendi. Kayıplarımız var.

Yaralar sarılır ama kaybettiklerimizi maalesef geri getirmiyor.

Aşırı sıcakların en yoğunlaştığı anlarda nedense, her yıl özellikle tatil yörelerindeki ormanlarımızda büyük alanların kaybına neden olan yangınlar başlıyor.

Kimileri, bunu yeni turizm tesislerine yer açma girişimi olarak görse de güney illerimizdeki yangınlarda bölücü örgütün izlerinin olabileceği ihtimali de göz ardı edilmiyor.

Çünkü geçmişte bunun örnekleri var.

Cumhuriyet savcılıklarınca başlatılan soruşturmalarla, bu iddialar da detayına incelenecektir.

Devletin artık şunu kalıcı yasak haline getirmesi gerekiyor.

Sıcakların zirve yaptığı dönemde kesinlikle ormanlara girişler yasaklanmalı.

Hele hele, temmuz, ağustos aylarında piknik ve gezinti amaçlı, mangal vb. gibi ateşte pişecek yiyeceklerle ormanlara girilmesinin engellenmesi gerekiyor. Bunun piknik alanları da dahil bir kaç aylığına uygulanması şart.

Aksi halde, yeşil örtümüz işte böylesi büyük yangınlarla yok olup gidecek.

Neyse ki, gecikmiş de olsa  aralarında Bursa’nın da olduğu kimi illerimizde eylül başına kadar ormanlara girişlerin yasaklandığı duyuruldu. Çoktan bu kararın alınması ve açıklanması gerekiyordu. Sorumsuz yurttaşların neden olabileceği yangınları önlemenin bir yolu da bu yasaklardan geçiyor.

Mangalının yedikten sonra, yanan ateşi söndürmeden ormandan ayrılanların, içtiği sigaranın izmaritini söndürmeyenlerin, onlarca yılda yetişen ağaçların yanıp gitmesine neden oldukları unutulmamalı.

Yasak kararı iller bazında değil ülke bazında uygulanmalı.

Ayrıca, böylesi riskli günlerde, orman içinde uzun ya da kısa süreliğine kamp kuranların da oralardan çıkarılmasında fayda var.

Ormanlarımız hayatımızın ayrılmaz parçası olan oksijeni bedava üreten yerler. Buraları koruyup kollamak bir yurttaşlık görevi olmalı. Zarar verenleri devletin ilgili kurumlarına bildirmekten de kaçınılmamalı.

Yeşil dokumuzu korumak istiyorsak mücadeleye hepimizin destek olması gerekiyor.

İhsan Aydın’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X