Bursa’da acil durumlara ne kadar hazır?

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın, Bursa’da önceki gün yaşanan şiddetli yağış sonrası oluşan olumsuz koşulları kaleme aldı…

Bursa’da acil durumlara ne kadar hazır?

Aydın, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Önceki gün metrekareye 41 kilogram düştüğü açıklanan yağmur sonrası Bursa’da yaşam adeta felç oldu. Kentin merkezinde trafik işlemez hale geldi. Teferrüç gibi yüksek kodlu semtlerde araçları sel suları sürükledi.

Yağmurun en etkili olduğu saatlerde metro seferleri de aksadı.

Odunluk İstasyonu’ndaki görüntüler korkutucuydu. Yapay bir göle dönen Odunluk istasyonu yüzünden Acemler ve Ataevler arasında metro seferleri uzunca süre yapılamadı.

Seferlerin durması sonrası aracımızla geçtiğimiz o bölgeden, yolcuların Odunluk ve Acemler arasında yayaların geçmesi sakıncalı olan bölgeden yürüyerek diğer istasyonlara ulaştıklarını gördük.

Bu da şunu gösteriyor.

Acil bir durumda metro seferlerinin durması halinde, anında refleks gösterilememiş. Yolcuların aktarmalı olarak otobüslerle taşınması için BURULAŞ’ın çok hazırlıklı olmadığı anlaşılıyor. Veya, aşırı yoğunluk nedeniyle hepsine yetişilemedi. Diğer istasyonlarda da otobüs bulamayanların araç yollarını kestiği görüntüleri izledik. Tam da mesai çıkışı, pik saatlere denk gelen olumsuzluk yolcuları isyan noktasına getirdi.

Odunluk İstasyonu’nun durumuna ilişkin elbette bir teknik inceleme şart. Burada daha en başta bir imalat ve proje hatası var ise bu ortaya çıkarılmalı.

Eğer bu yoksa, yağmurun günler önceden geleceği bilindiği halde, rögarların, giderlerin temizlenmemesi ve diğer tedbirlerin alınmamasına ilişkin acaba bir görev ihmali mi söz konusu?

Bu da tarafsız bir uzman inceleme heyetince belirlenmeli. Eğer istasyon imalatında teknik bir kusur var ise, baskınlarda oluşabilecek suyun aktarılacağı giderler eksik ya da hatalı yapılmışsa bunda kusuru olanlar da ortaya çıkarılmalı.

Şu bir gerçek ki, Meteoroloji’nin ve Bursa Valiliği’nin tüm uyarılarına rağmen sadece BURULAŞ değil, kentin diğer bütün kurumlarının bu tür olumsuzluklara karşı hazırlıklı olmaları gerekiyordu.

Bursaray’ın istasyonları daha evvel de defalarca yağmur ve su baskınlarına maruz kaldı.

Olay’ın dünkü manşetinde de olduğu gibi, ‘raylı göl’e dönen Odunluk İstasyonu’nun o içler acısı görüntüsünden işbaşındaki tüm yöneticiler kendilerince dersler çıkarmalılar.

Enerji ile çalışan raylı sistemde ve her tarafı iletkenlerle dolu olan istasyonda, Allah korusun su basması sonucu bir elektrik akımı meydana gelmemesi tek tesellimiz.

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X