İhsan Aydın
İhsan Aydın

Ulaşımda yaşanabilecek acil duruma hazır mıyız?

Köşe Yazısını Dinle

Önceki gün metrekareye 41 kilogram düştüğü açıklanan yağmur sonrası Bursa’da yaşam adeta felç oldu. Kentin merkezinde trafik işlemez hale geldi. Teferrüç gibi yüksek kodlu semtlerde araçları sel suları sürükledi.

Yağmurun en etkili olduğu saatlerde metro seferleri de aksadı.

Odunluk İstasyonu’ndaki görüntüler korkutucuydu. Yapay bir göle dönen Odunluk istasyonu yüzünden Acemler ve Ataevler arasında metro seferleri uzunca süre yapılamadı.

Seferlerin durması sonrası aracımızla geçtiğimiz o bölgeden, yolcuların Odunluk ve Acemler arasında yayaların geçmesi sakıncalı olan bölgeden yürüyerek diğer istasyonlara ulaştıklarını gördük.

Bu da şunu gösteriyor.

Acil bir durumda metro seferlerinin durması halinde, anında refleks gösterilememiş. Yolcuların aktarmalı olarak otobüslerle taşınması için BURULAŞ’ın çok hazırlıklı olmadığı anlaşılıyor. Veya, aşırı yoğunluk nedeniyle hepsine yetişilemedi. Diğer istasyonlarda da otobüs bulamayanların araç yollarını kestiği görüntüleri izledik. Tam da mesai çıkışı, pik saatlere denk gelen olumsuzluk yolcuları isyan noktasına getirdi.

Odunluk İstasyonu’nun durumuna ilişkin elbette bir teknik inceleme şart. Burada daha en başta bir imalat ve proje hatası var ise bu ortaya çıkarılmalı.

Eğer bu yoksa, yağmurun günler önceden geleceği bilindiği halde, rögarların, giderlerin temizlenmemesi ve diğer tedbirlerin alınmamasına ilişkin acaba bir görev ihmali mi söz konusu?

Bu da tarafsız bir uzman inceleme heyetince belirlenmeli. Eğer istasyon imalatında teknik bir kusur var ise, baskınlarda oluşabilecek suyun aktarılacağı giderler eksik ya da hatalı yapılmışsa bunda kusuru olanlar da ortaya çıkarılmalı.

Şu bir gerçek ki, Meteoroloji’nin ve Bursa Valiliği’nin tüm uyarılarına rağmen sadece BURULAŞ değil, kentin diğer bütün kurumlarının bu tür olumsuzluklara karşı hazırlıklı olmaları gerekiyordu.

Bursaray’ın istasyonları daha evvel de defalarca yağmur ve su baskınlarına maruz kaldı.

Olay’ın dünkü manşetinde de olduğu gibi, ‘raylı göl’e dönen Odunluk İstasyonu’nun o içler acısı görüntüsünden işbaşındaki tüm yöneticiler kendilerince dersler çıkarmalılar.

Enerji ile çalışan raylı sistemde ve her tarafı iletkenlerle dolu olan istasyonda, Allah korusun su basması sonucu bir elektrik akımı meydana gelmemesi tek tesellimiz.

BBP İl Başkanı Eyüp Eken oldu

31 Mart yerel seçimlerinde Cumhur İttifakı listesinden Yıldırım ve Büyükşehir Belediye Meclisi’ne giren Büyük Birlik Partisi’nin eski İl Başkanı Haldun Filizli’den boşalan göreve Eyüp Eken atandı.

BBP’nin önceki gün gerçekleşen il divan toplantısı sonrası Eken’in BBP Bursa yeni İl Başkanı olduğu açıklandı. Filizli görevi devrederken, bundan böyle yerel yönetimlerde Bursalıların sorunlarının çözümüne katkı sunacağını vurgulamış.

Yeni İl Başkanı Eken ise, Bursa’da vatandaşın sorunlarıyla en fazla ilgilenen siyasal hareketin BBP olacağının sözünü vermiş.

BBP Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Alfatlı da görevi devreden Filizli’ye teşekkür edip Eken’e başarı dilemiş. Alfatlı, merhum genel başkanları Muhsin Yazıcıoğlu’ndan devraldıkları emaneti bir adım daha ileriye götürme gayreti içinde olacaklarını vurgulamış.

BBP’nin Bursa İl Yönetimi başkanını yenilemiş oldu. Filizli’nin de gerek Yıldırım gerekse Büyükşehir Belediye Meclisi’nde hukukçu kimliğiyle kente yararlı işler yapacağını düşünüyoruz.

BUSKİ’de bürokrat değişimleri sürüyor

Yerel seçimin ardından hareketlenen belediyelerde bürokratik değişimin henüz tamamlanmadığı anlaşılıyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımcı kuruluşlarından Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nde önce gün 4 yeni müdür daha atandı.

Buna göre;

BUSKİ Genel Müdürlüğü’ndeki boş bulunan iki şube müdürlüğüne yeni görevlendirme yapıldı. BUSKİ Maaş Şube Müdürlüğü’ne Nail Önen, Koruma ve Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne ise Gökçen Güyen atandılar.

Rahatsızlığı nedeniyle raporlu olan ve bitiminde de emekliye ayrılması beklenen Ahmet Aslan’dan boşalan İdari İşler Müdürlüğü’ne Timur Şamarcı getirildi.

BUSKİ’nin, görevden alınan İnegöl Şube Müdürü Fatih Aslan’dan boşalan koltuğuna ise Fatih Aydın verildi. Aslan’ın ise Mustafakemalpaşa Şube Müdürlüğü emrine gönderildiğini öğrendik.

Büyükşehir Belediyesi’nde ise geçtiğimiz hafta değişik daire başkanlıklarına bağlı 10’dan fazla şube müdürlüğüne yeni atamalar yapıldığı konuşuluyor.

Değişimin sürmesi bekleniyor.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X