Bursa’da dev açılış! Bakan Kurum’dan isim önerisi…

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Vakıfköy Kent Parkı’nın açılışı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yapıldı… Bakan Kurum, “Bursamızdan bir teklifte bulunmak istiyorum. Biliyorsunuz Filistin’de 10 yaşındaki Bera isimli yavrumuz kendisine uzatılan mikrofonlara -Neden Çocukları öldürüyorsunuz- haykırışıyla hem Filistin’in sesi oldu hem de yaşanan zulmü tüm dünyaya haykırdı. Gelin bu haykırışı unutturmamak adına açılışını yaptığımız bu parkın adını Vakıfköy Bera Kent Parkı yapalım” dedi…

Bursa’da dev açılış! Bakan Kurum’dan isim önerisi…

Hatice DAL

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Vakıfköy Kent Parkı’nın açılışı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yapıldı…

Bakan Kurum’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

Değerli Valimiz, Milletvekillerimiz, Belediye Başkanlarımız, Kıymetli Bursalılar, Yıldırımlı Kardeşlerim, Hanımefendiler, Beyefendiler;

Sizleri sevgi, saygı ve hürmetle selamlıyorum.

Bugün, tam kapanma sonrası yeni normalleşme sürecinde Burdur’dan sonra ikinci il ziyaretimiz için Bursa’da sizlerleyiz. Uludağı’yla, ulu çınarlarıyla, çinilerin ve yeşilin binbir tonuyla bezenen; tarihin, kültürün, yeşilin başkentindeyiz.
İnşallah bugün Bursa’mızın marka değerine değer katacak projelerin hem temellerini atacak hem de açılışlarını hep birlikte gerçekleştireceğiz.
Şimdi Vakıfköy Kent Parkı ve Spor tesislerimizi vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Parkımız ve spor tesislerimiz Bursamıza, Bursalı kardeşlerimize, milletimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun.
Değerli Dostlar,
Ben, sözlerimin hemen başında, buradan, Osmanlı başkenti Bursa’dan, Peygamberimizin Müslümanlara emaneti olan, ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’da yaşanan zulmü şiddetle kınıyorum, zalimleri lanetliyorum.
Tüm insanlığın gözü önünde Kudüs’te, maalesef silahsız ve savunmasız insanlar, çocuklar, bebekler ve kadınlar canice şehit ediliyor.
Biz Türkiye olarak; insanlık değerlerine karşı yapılan bu ihanete, bu zalimliğe, bu zorbalığa ve Terör Devleti İsrail’e sessiz kalmadık, kalmayacağız.
Osmanlı mirası yetim coğrafyalarımızı, gönül coğrafyalarımızı, Kudüs’ü asla yalnız bırakmayacağız. Bu zulmün hesabı, yarına kalsa da zalimlerin yanlarına asla kalmayacaktır. Türkiye’nin Aksa Nöbeti sonsuza dek devam edecektir.
Kıymetli Kardeşlerim,
Bursa; camileri, türbeleri, hanları, hamamları, imarethaneleri ile tarih kokan bir şehir. Vefanın, kültürün, sanatın ve mimarinin şehri.
Bursa’mızı geleceğe hazırlarken şehrimizin bu kimliğinden istifade ediyoruz. Hatırlayacaksınız, geçtiğimiz yıl Selçuklu başkenti Konya’mızda ilkini yaptığımız “2023’e Doğru Güçlü Şehirler Güçlü Türkiye” programımızı Ağustos ayında Osmanlı başkenti Bursamızda da icra etmiştik.
O gün Bursa’da; bu kadim şehrin en büyük tarihi ve kültürel ihya sürecine Bursalı kardeşlerimizle birlikte Bismillah dedik.
Bugün de Bursa’nın şehircilik kimliğinin ayrılmaz bir parçası olan yeşili daha da artıracak, özellikle pandemi döneminde vatandaşlarımızın en çok ihtiyaç duyduğu bu muazzam yeşil alanın açılışını yapıyoruz. Bursalı vatandaşlarımızın hoşça vakit geçirebilecekleri yeni bir yaşam alanını daha Bursamıza kazandırıyoruz. Büyükşehir Belediyemizin de 1.5 milyon m2 yeşil alan hedefini çok iyi biliyor ve bu çabayı destekliyoruz.
Yıldırım ilçemizde 253 bin m2 alan üzerinde yatırım bedeli 53 milyon lira olan Vakıfköy Kent Parkı ve Spor Tesislerinin inşasını tamamladık. Parkımızın özelliklerine şöyle bir baktığımızda, gençlerimizin spor yapabilecekleri; boks ve güreş salonları, sporcu misafirhanesi, iki futbol sahası ile seyirci tribünümüzü görüyoruz.
Burada Bal Ligi kulüplerimiz maç yapabilecekler. Ben inanıyorum ki bu parklarda geleceğin milli sporcuları yetişecek. Yine bu alanda çocuklarımızın aileleriyle birlikte eğlenebilecekleri lunapark, kafeteryalar bulunuyor. 11 bin metrekarelik gölet, tematik parklar ve 300 araçlık otopark da olacak.
Burada şunu özellikle ifade etmek istiyorum; bu parkın bir kısmı buradan geçen derenin ıslah edilmesi sonucu elde edilen arazi üzerine yapıldı. Bu anlamda bölgede oluşması muhtemel çevre kirliliğinin, çarpık kentleşmenin ve kamu kaynaklarının israfının da önüne geçmiş olduk.
Ben şehrimizin çehresini değiştirecek bu parkın yapılmasında emeği geçen başta Büyükşehir Belediye Başkanımıza, milletvekillerimize ve ilçe belediye başkanlarımıza çok teşekkür ediyorum.
Sözlerime son vermeden evvel birkaç hususu da dile getirmek istiyorum.
Bakın şu alana baktığımızda ne görüyoruz. Ben ne gördüğümü acizane söyleyeyim. Bu alana baktığımda 20 yıllık AK Parti iktidarlarının çevrecilik ve doğa hassasiyetini görüyorum. Kendilerince bize bugün çeşitli vesilelerle çevrecilik ve doğa hassasiyeti dersi verenlere şunları söylemek istiyorum.
Bakın AK Parti iktidarları öncesinde yani 2000 yılında Türkiye’de millet bahçesi yoktu. Bugün, 57 tanesini hizmete açtık, kalan 264 tanesi için de Bakanlığımız, belediyelerimiz harıl harıl çalışıyor.
Şuraya dikkatinizi çekmek istiyorum. Bugün İstanbulumuzda yaklaşık 6 milyon, Başkentimiz Ankara’da ise toplam 4 milyon metrekare büyüklüğünde millet bahçesi yapıyoruz. Başkanımız 1,5 milyon metrekare yeşil alan dedi ama ben bunu 3 milyon metrekareye çıkarıyorum…
Yine 2000 yılında Türkiye’de, şehirlerimizin atık suyu dahi arıtılamıyordu. Denizlerimiz, derelerimiz; pislikten, kokudan geçilmiyordu.
Biz 2000 yılında 145 olan atıksu arıtma tesisi sayısını 8 kat artırarak 1170’e çıkardık. Yüzde 35 olan atıksu arıtma hizmeti verilen belediye nüfusunu ise bugün hamdolsun yüzde 90’lara çıkardık.
2000 yılında bu ülkede düzenli çöp depolaması yoktu. Vahşi depolama ve çöp dağları vardı.
Bugün bu ülkede bırakın düzenli depolamayı artık sıfır atığı konuşuyoruz. Sıfır Atık Projesi ile 90 bin kurum/kuruluş binamızda, uygulamaya geçtik. Yine Sıfır Atık Projesiyle sadece 3 yılda, 315 milyon kilowat/saat enerji, 345 milyon metreküp su ve 50 milyon varil petrolden tasarruf ettik. 17 milyon ton kullanılabilir atığı geri dönüştürdük, binlerce kişiye istihdam oluşturduk, ekonomimize 17 milyar lira katkı sağladık. Buraya dikkatinizi çekmek istiyorum! Bu çalışmalarımızla tam 209 milyon ağaç kurtardık!
Bitti mi, bitmedi. Geçmişte bakımsızlıktan harap olmuş doğal alanlarımızı biz koruduk. Sadece korumakla kalmadık, korunan doğal alanlarımızın büyüklüğünü yüzde 5’ten yüzde 11’e biz çıkardık. Son 20 yılda İstanbul’un yaklaşık 8 katı büyüklüğünde bir alanı koruma altına aldık. Bizden önce iklim değişikliğiyle mücadele gündemlerinde bile yoktu.
Yılda birkaç konferans, birkaç seminer, birkaç eylem yaparak vicdanlarını rahatlatıyorlardı. Bugün 7 bölge 81 ilimizde iklim değişikliyle mücadele eylemlerimiz titizlikle uygulanıyor.
Yine bunların döneminde; altyapı, kanalizasyon ve içme suyu namına hiçbir şey yoktu. İller Bankamızla, 2000 yılından bugüne, son 20 yılda tam 84 milyar lira değerinde 100 bin projeyi başlattık ve alnımızın akıyla tamamladık.
Milletimizin daha temiz şehirlerde hayat sürmeleri ve çevremizin her türlü zararlı maddeden arındırılması en büyük hedefimiz. Bu anlamda; atık yönetiminde adeta devrim niteliğinde adımlar attık, yeni çözümler getirdik. Ülkemize giren ithal atıkların kotasını %50’ye düşürdük. Burada, geri dönüşüm tesislerimizin nitelikli hammadde ihtiyacını iç piyasadan karşılamasının önünü açtık. Bu sayede, ekonomimize milyarlarca lira katkı sağlamış olacağız.
Tabi bununla da kalmadık. 2021 yılının hemen başında karışık plastik atık ithalatını tamamen yasakladık. Ticaret Bakanlığımızla birlikte; plastik atık ithalatında en büyük paya sahip olan etilen polimer grubundaki plastik ambalaj atıklarının ithalatını da tamamen durdurduk.
Şunu ifade etmek isterim. Türkiye hiçbir zaman çöp ithalatı yapmamıştır.
Milletimizin sağlığını tehdit eden hiçbir maddenin, bu ülkeye girmesine asla müsaade etmedik, etmeyeceğiz. Bu noktada son derece titiz ve kararlıyız. Bu güzelim topraklarımızı, havamızı, suyumuzu koruduk, koruyacağız. Bu yoldan asla taviz vermedik, vermeyeceğiz. Çocuklarımızdan emanet aldığımız bu ülkeyi, yine onlara yemyeşil bir şekilde devredeceğiz.
Değerli Dostlar,
Ben sözlerime son vermeden evvel, buradan, bir merhamet şehri, şefkat şehri olan Bursamızdan bir teklifte bulunmak istiyorum. Biliyorsunuz Filistin’de 10 yaşındaki Bera isimli yavrumuz kendisine uzatılan mikrofonlara “Neden Çocukları öldürüyorsunuz” haykırışıyla hem Filistin’in sesi oldu hem de yaşanan zulmü tüm dünyaya haykırdı.
Gelin bu haykırışı unutturmamak adına açılışını yaptığımız bu parkın adını Vakıfköy Bera Kent Parkı yapalım.
Sayın Başkanım tamam  mı?
Öyleyse, Vakıfköy Bera Kent Parkımız hayırlı uğurlu olsun diyorum.
Bu duygularla sizleri bir kez daha sevgi, saygı ve hürmetle selamlıyorum.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X