Bursa’da büyük hayal kırıklığı! İki mega proje neden bitmiyor?

Bursa’da temelleri 2011 ve 2012 yıllarında atılan ve aradan geçen hemen hemen 10 yılda yılan hikayesine dönen iki büyük proje var… Olay Gazetesi Yazarı Mustafa Özdal, bu iki projeyi bugünkü köşesine taşıdı…

Bursa’da büyük hayal kırıklığı! İki mega proje neden bitmiyor?

Bursa’da temelleri 2011 ve 2012 yıllarında atılan ve aradan geçen hemen hemen 10 yılda yılan hikayesine dönen iki büyük proje var…

Olay Gazetesi Yazarı Mustafa Özdal, bu iki projeyi bugünkü köşesine taşıdı…

Özdal, yazısında şu ifadeleri kullandı:

BESOB Sanayi Sitesi ile Bursa Hızlı Tren projesi birçok bakımdan benzer.

BESOB Sanayi Sitesi’nin temeli 2011’de, Bursa Hızlı Tren projesinin temeli 2012 yılında atıldı.

BESOB Sanayi Sitesi’nin temel atma törenini, dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç gerçekleştirdi.

Bursa Hızlı Tren projesinin temel atma töreninde de Bülent Arınç vardı.

Önünde hiçbir hukuki engel olmamasına ve  aradan geçen 10 yıla rağmen BESOB Sanayi Sitesi tamamlanamadı, daha doğrusu bir arpa boyu yol bile alınamadı.

Bursa Hızlı Tren Projesi de aradan geçen 9 yıla rağmen bitmiş değil.

Bakın BESOB Başkanı Arif Tak, 2011’deki temel atma töreninde ne demiş:

“Temelini attığımız projeyi 2 yılda bitirip esnaf ve sanatkârlarımıza anahtarlarını teslim etmeyi hedefliyoruz. Dükkânlar biter bitmez esnaf ve sanatkârlarımız hemen kenti terk edip, sanayi sitesine yerleşecekler. Proje bittiğinde şehir içinde imalat yapan işletme kalmayacak. Böylece Bursa kent merkezindeki sıkışıklık ve gürültü sorunu da bitecek. Bugüne çok zor geldik. Çeşitli engellerle karşılaştık. Ama nihayet bugün temeli atıyoruz.”

Tak, bugüne kadar engellerle karşılaştıklarını ancak artık projenin önünde hiçbir engel kalmadığını söylüyor.

Peki hiçbir engel olmamasına rağmen aradan geçen 10 yılda dükkanlar neden inşa edilmedi?

2012 yılında temeli atılan Bursa Hızlı Tren projesinde ise Arınç, şunları söylemiş.

”Konforlu bir seyahat ile uzakları yakın etmek inşallah YHT ile mümkün olacak. Dolayısıyla Ankara, Eskişehir, Bilecik, İstanbul ve diğer bağlantılarımızın Bursa’nın en büyük ihtiyacı olan ulaşım konusundaki en önemli adımı saydığımız YHT’de başarılı bir noktadayız.”

Tak, BESOB Sanayi Sitesi’nin 2 yıl sonra tamamlanacağını söylemişti ama aradan 10 yıl geçti, 3 bin 500 dükkandan sadece 125’i yapıldı.

Bursa Hızlı Treni projesinin açılışında konuşan yetkililer 3 yıl sonra bu büyük ulaşım yatırımının biteceği sözünü verdi ama aradan 9 yıl geçti ve Bursalılar, “Kara tren gecikir, belki hiç gelmez” türküsünü mırıldanmaya devam ediyor.

İki proje ancak bu kadar birbirine benzeyebilir.

HABERİ PAYLAŞ
1 adet yorum var

Bir adet yorum var

  1. bursa hızlı trenin gelmesı bırtakım insanların işine gelmıyordur ben gecıkmesını buna baglıyorum LAKIN 2023 te secım var bu kalede yalancılara gecerse vah bursam vah cöplükten gecılmez busa

Yoruma kapalıdır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X