Bursa’daki büyük hazine ortaya çıkıyor!

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın, Bursa’nın Büyükorhan ilçesinde tesadüfen bulunan önemli bir eserin kazandırılması adına yapılan çalışmaları bugünkü köşesine taşıdı…

Bursa’daki büyük hazine ortaya çıkıyor!

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın, Bursa’nın Büyükorhan ilçesinde tesadüfen bulunan önemli bir eserin kazandırılması adına yapılan çalışmaları bugünkü köşesine taşıdı…

Aydın, yazısında şu bilgileri verdi:

Ülkemiz öylesi medeniyetlere ev sahipliği yapmış ki, yerin üstü de altı da adeta tarih fışkırıyor.

Fakat biz onları henüz tam olarak turizme kazandırabilmiş değiliz.

Büyükorhan‘da bir çiftçinin yıllar evvel tarlasını sürerken tesadüfen rastladığı ve sonrasında İsviçre‘nin Lozan Üniveristesi tarafından kazı çalışmaları yapılan Derecik Bazilikası Bursa ve ülke turizmine kazandırılacak.

Büyükorhan Belediyesi2012 yılından bu yana ödeneksizlik nedeniye kazı yapılamayan, kaderine terk edilen bazilikayı koruma altına alacak ve ziyarete açacak bir proje hazırlattı.

Büyükorhan Belediye Başkanı Ahmet Korkmaz, bazilikanın kendilerine tahsisi için Kültür ve Turizm Bakanlığı‘ndan söz aldığını açıkladı.

Biz kazı yapamayız ama burayı koruma altına alıp günübirlik ziyaretçilere açabiliriz” diyen Korkmaz şöyle devam etti;

Derecik Bazilikası İznik Gölü içinde bulunan bazilikayla tıpatıp aynısı. Biz bunu ilçemizin tanıtımımda değerlendirmek istiyoruz.”

Ankara‘da Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan‘dan bazilikanın Büyükorhan Belediyesi’ne tahsisi için görüştüklerini de belirten Başkan Korkmaz şunları da söyledi;

Bakanlık talebimize sıcak yaklaştı. Bir proje hazırlattık, burayı da en kısa zamanda Büyükorhan’ın tanıtımına kazandırmış olacağız.”

Hırıstiyanlık için önemli yapılardan biri olduğu bilinen Derecik Bazlikası, toprak altında gizli bir hazine olarak yeniden Bursa‘nın ve Büyükorhan‘ın öne çıkmasını sağlayacak görünüyor.

Ahmet Başkan bu konuda çok istekli.

Elleri altındaki bu değerden ilçesi adına faydalanmayı planlıyor.

Umarız, Lozan Üniversitesi’nin yarım bıraktığı kazılar bakanlık tarafından sürdürülür ve değer günyüzüne çıkarılır.

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın’ın yazısının tamamı için tıklayın… 

 

 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X