Bursa’daki ‘TIR faciasına’ ne sebep oldu?

Geçtiğimiz hafta Bursa’nın Ankara yolu üzerinde bir TIR’ın sebep olduğu korkunç kazayla ilgili dikkat çekici bir görüş var… Olay Gazetesi Yazarı Mustafa Özdal, Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nin çarpıcı raporunu bugünkü köşesine taşıdı…

Bursa’daki ‘TIR faciasına’ ne sebep oldu?

Geçtiğimiz hafta Bursa’nın Ankara yolu üzerinde bir TIR’ın sebep olduğu korkunç kazayla ilgili dikkat çekici bir görüş var…

Olay Gazetesi Yazarı Mustafa Özdal, Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nin çarpıcı raporunu bugünkü köşesine şöyle taşıdı:

Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 3 yıl önce Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nden, ticari araçların trafiğe çıkma uygunluğunu tespit eden bir rapor hazırlamasını istiyor.

Oda yöneticileri, ‘hay hay’ diyor.

Ve 8 öğrenci ile işçi servisini kontrol ediyor.

Sonuç ne çıkıyor biliyor musunuz?

8 aracın da trafiğe çıkması uygun değildir!

4 araç şase testinden geçemiyor, şase testinden geçen 4 aracın ise fren sistemleri sorunlu çıkıyor.

Şimdi olay şu:

Rastgele seçilmiş 8 ticari aracın 8’i de ‘Allah’a emanet’ şekilde trafikte seyrediyorken, Bursa caddelerinde arz-ı endam eden binlerce ticari araç ne kadar büyük tehlike saçıyor varın siz düşünün.

Biliyorsunuz geçen cuma Ankara Yolu’nda son sürat seyreden TIR freni tutmayınca korkunç  bir kazaya neden oldu.

Kaza, ‘freni boşalan TIR’ ifadesi kullanılarak haberleştirildi.

Oysa ‘freni patlamak’, ‘freni boşalmak’ diye teknik bir terim yoktur.

Fren, ya süratten, ya aşırı yükten, ya  bakım yapılmadığından, ya sürücünün hatasından ya da tüm bunların bir miktar etkisiyle yeteri kadar tutmayabilir.

Bunu ben değil, olay.com.tr’de konuğum olan  Makine Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Fikri Düşünceli ve Şube Sekreteri Feridun Tetik söylüyor.

Evet kaza kırım raporu henüz çıkmadı veya çıktıysa biz bilmiyoruz ama 4 kişinin ölümüne, 20 yurttaşımızın yaralanmasına yol açan TIR’ın freni durduk yere arızalanmadı.

Kaza gibi katliamın nedeni, yazının başında belirttiğim Makine Mühendisleri Odası’nın raporunda saklı.

O TIR’ın trafiğe çıkmasına izin verilmiş.

Çünkü ‘katil TIR’ fenni muayeneden geçmişti kuvvetle muhtemel.

Peki fenni muayeneden geçmesi yeterli mi?

Yeterli olsa, cuma akşamı yaşanan katliam olmazdı değil mi?

İşte Makine Mühendisleri Odası yetkilileri de, ‘binlerce insanın canının emanet edildiği servis,  TIR, otobüs, minibüs, kamyon gibi ticari araçları 10 dakikalık fenni muayene testiyle denetleyemezsiniz. 10 yılı aşmış ticari  araçlar  özel bir kontrole tabi tutulsun, şasesinden, fren sistemine kadar her bir aksamı kontrol edilsin’ demiş.

Hatta ‘özel kontrol de yeterli olmayabilir yollarda da fiziki kontrol sağlansın’  diye eklemiş.

Ancak sonuç ortada…

4 ölü, 20 yaralı.

Olay Gazetesi Yazarı Mustafa Özdal’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X