Bursalı esnaf borcuna ne kadar sadık? İşte resmi rakamlar…

Kooperatifler olarak 25 bin liralık 3 vadeli 6’şar ay taksitli kredi desteğinden 9 bin 946 esnafın faydalandırıldığına işaret eden TESKOMB Genel Başkan Vekili Şarlı, ayrıca Halkbank tarafından da 21 bin 640 esnafın bu krediden yararlandırıldığını kaydetti.

Bursalı esnaf borcuna ne kadar sadık? İşte resmi rakamlar…

DERYA DEMİR PINAR

7. Bölge Esnaf Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanı ve TESKOMB Genel Başkan Vekili Bahri Şarlı, Bursa esnafının borcuna sadık olduğunu söyledi.
Pandemi nedeniyle işinde kayıp yaşayan Bursalı esnaf, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nin yolunu tuttu.

Borçlarını kapatmak ya da işiyle ilgili gereksinimlerini karşılayabilmek için salgın döneminde en fazla başvuru kahveci, kantinci, lokantacı, berber gibi kesimlerden geldi.

Söz konusu süreçte kapalı kalan ya da işleri ciddi oranda azalan esnaf, önceki yıla göre yüzde 25 daha fazla kredi başvurusunda bulundu.

TESKOMB Genel Başkan Vekili Bahri Şarlı, Kooperatifin iyi günde esnafının işini büyütmesi, kötü günde ise ayakta kalabilmesi için var olduğunu belirtti.

Covid-19 pandemisinden tüm esnafın olumsuz etkilendiğini ifade eden Şarlı, bu dönemde kredi limitinin 200 binden 225 bin liraya yükseldiğini, senetlerin ertelendiğini ve icraların durdurulduğunu vurguladı. İcradaki dosyalar için yapılandırma getirildiğine dikkati çeken Şarlı, esnafın temerrüt faizinden kurtulduğunu, bankanın takibe alma süresinin 30 Haziran 2021’e kadar 90 güne çıkartıldığını anlattı.

TESKOMB Genel Başkan Vekili Bahri Şarlı

9 BİN 946 KİŞİYE 25 BİN LİRA KREDİ

Ek desteklerin yanında kooperatif olarak 25 bin liralık, 3 yıl vadeli kredi desteğinde bulunduklarını dile getiren Şarlı, ‘’25 bin liralık krediden Bursa’dan 9 bin 946 kişi faydalandı. Bu krediden en fazla faydalanan 3’üncü şehir olduk. Bursa Esnaf Kefaret Kooperatifi hem normal kredide hem de 25 bin liralık kredide Türkiye’de mevcut 957 kooperatif içerisinden en fazla kredi veren kooperatif olmuştur. Elbette verilen destekler yeterli değil, çünkü süreç uzadı. Ancak bu zor dönemi el birliğiyle atlatacağız” dedi. 2018 yılı sonunda 1 milyar 435 milyon lira, 2019 sonunda 1 milyar 853 milyon lira kredi kullandırdıklarına işaret eden Şarlı, ‘’2020 yılı sonuna baktığımızda ise bu miktar 2 milyar 365 milyon 129 bine ulaştı. Yine bu dönem itibariyle toplam 32 bin 185 esnaf kredi kullandı. Bursa esnafı borcuna sadık. Ödenmeyen kredi rakamı son 5 yılda yüzde 1-2 arasında” diye konuştu.

ALIŞVERİŞİNİZİ ESNAFTAN YAPIN

Pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntıların el birliğiyle aşılacağının altını çizen Bahri Şarlı, şöyle devam etti: ‘’Hükümetimizin esnaf ve sanatkârlarımıza yapılan desteklerini artırarak devam ettirmesini istiyoruz. Çünkü esnaf ve sanatkârlara yapılan destekler istihdam, üretim, ihracat ve katma değer olarak ülkemiz ekonomisine olumlu yönde yansıyacaktır. Lütfen alışverişinizi esnaf ve sanatkârlardan yapın. Hep birlikte orta direği ayakta tutalım.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X