Bursalılar bu pazara akın etti ama!

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala Bursalılar alışverişi hızlandırdı. Vatandaşlar fiyatların çok pahalı olmasından dolayı bir şey alamadan geri döndüklerini ifade ederken, esnaf da eskisi kadar iş yapamamaktan şikayetçi oldu.

Bursalılar bu pazara akın etti ama!

Hatice DAL
Her bütçeye uygun fiyatlarıyla Bursalılardan büyük ilgi gören İhsaniye Sosyete Pazarı, bayram alışverişi yapmak isteyenlerin akınına uğradı.

Giyimden aksesuara, ayakkabıdan çantaya binlerce ürünün yer aldığı pazarda vatandaşlar yoğunluk oluşturdu. Alışverişe gelen vatandaşlar fiyatların çok pahalı olmasından dolayı ellerinin boş kalmasından şikâyet ederken, pazarcı esnafı ise Kurban Bayramı öncesine göre işlerin az oluşundan yakındı.

Pazarda kadın elbiseleri 35 ile 180 lira arasından satılırken, kadın pantolonları 35 ile 100 liradan tezgâhta yerini aldı. Erkek kot pantolonları ortalama 90 liradan satışa sunulurken, eşofman ve pijama takımları ise 50 liradan başlayan fiyatlarla alıcısını bekledi. Aksesuar tezgâhlarında ise fiyatlar 5 liradan başlayarak, 100 liralara kadar çıktı. Çocuk giyimde ise ürün fiyatları 10 ila 100 lira arasında değişiklik gösterdi. Yazın vazgeçilmezi sandalet ve terliklerin fiyatları ise 30 ila 90 lira arasında tezgahta yerini aldı.

KAZANÇ % 75 AZALDI

Söz konusu pazarda tezgah açan Mazlum Canlı, iş yapamadıklarını söyledi. Ürünlerin çok pahalı olduğuna işaret eden Canlı, ‘’Vatandaşın alım gücü düşük. Pazarda şu an bir yoğunluk var ama alışveriş yapılmıyor bakıp geçiyorlar. Geçmiş bayramlarda 2 hafta öncesinden yoğunluk başlıyordu. Şimdi ise 3 gün kaldı ama hâlâ iş yok” dedi. Canlı, Pandemi öncesinde kurulan pazarda günlük 20 bin lira kazanırken, şimdi ise bu rakamın 5 bin liralara kadar gerilediğini vurguladı. Pandemi nedeniyle mağazısını kapatarak pazarcılık yapmaya başlayan Didem Yalçın ise, ‘’Bayram öncesi pazar bizi sevindirdi işler yaşadığımız döneme göre iyi. Ben fuarlardan gelen numune ayakkabıları satıyorum. Tezgahımda tüm ürünler 80 lira. Vatandaş için giyim lüks bir ihtiyaç haline geldi. Bu yüzden de alışveriş oranları düştü” diye konuştu.

ARİFE GÜNÜ DE KURULACAK

Pandemi öncesine göre satışların düştüğüne dikkati çeken pazarcı Ersel Can da, arife günü de pazarı kuracaklarını ve o gün biraz daha fazla yoğunluk beklediklerini dile getirdi. İmalatçı oldukları için diğer esnafa göre daha iyi kazandıklarının altını çizen Can, ‘’Tezgahımızda kadın alt giysilerini satıyoruz. Fiyatlar ise 30, 35, 40 lira” dedi. Pazarcı esnafı Ali Arda ise, doların yükselmesiyle fiyatlarda artış yaşandığını kaydetti. 30 yıldır pazarcılık yaptığını anlatan Arda,, şöyle devam etti: ‘’Şimdiye kadar iyiydi ancak vatandaşlar tatil beldelerine gidince işler durgunlaştı. Fiyatlarımız oldukça uygun 15 ila 50 arasında.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X