Bursalılara söz vermişti! Bozbey harekete geçiyor

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın bugünkü köşesinde, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in seçim öncesi Bursalılara verdiği ilk sözü tutmak için harekete geçtiğini aktardı.

Bursalılara söz vermişti! Bozbey harekete geçiyor

Aydın, yazısında şu ifadeleri kullandı:

31 Mart yerel seçimleri öncesi Büyükşehir Belediye Başkan adaylarının en önemli vaatlerinden biri su fiyatlarında indirime gitmek idi.

Seçim CHP adayı lehine sonuçlandı. Biz de geçtiğimiz günlerde bu yöndeki beklentileri içeren bir makale kaleme almıştık. O makalemizde icraatların ne zaman başlayacağını sormuştuk.

CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey seçim öncesi Bursalılara verdiği ilk sözü tutmak için harekete geçiyor.

Önümüzdeki günlerde toplanacak Büyükşehir Belediye Meclisi ve BUSKİ Genel Kurulu’nda su tarifesinde 1 Mayıs’tan geçerli olmak üzere yüzde 25’lik indirim teklifi ele alınacak.

BUSKİ’ye verilen talimat doğrultusunda bürokrataların su faturalarına yansıtılacak indirim için çalışma yaptıkları konuşuluyor.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde çoğunluğu olmayan CHP’nin bu karar için AK Parti Grubu’nu da ikna etmesi gerekiyor.

Kulağımıza, bu yönde Bozbey ve CHP’den gelecek indirim teklifine AK Parti’nin de olumlu yaklaşacağı ve faturalardaki indirim oranının daha fazla olmasını isteyebileceği bilgileri geliyor.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Başkanlık Divanı, Encümen ve İhtisas komisyonlarının belirlenmesinin ardından alınacak ilk oturumdaki ilk kararlardan biri suda indirime gitmek olacak.

Su fiyatlarındaki muhtemel indirim, BUSKİ Genel Müdürlüğü’nün 2024 yılı planlarını da bozabilir. Gelir azaltıcı bu vaadin uygulamaya geçmesi durumunda BUSKİ’nin aciliyet gerektirmeyen kimi yatırım ve ihalelerinin gelecek yıllara sarkması da muhtemel.

Bu arada Büyükşehir’in meclisten sonra en önemli karar organı olan Belediye Encümeni’nde AK Partili üye veya üyeler yer alabilir.

Encümen’e AK Partili bir üye ya da üyelerin girmesi durumunda icraya dönük kararlardan AK Parti’nin de bilgisi olacak. Fakat burada bürokrat ağırlıklı bir yapı olduğu için Encümen’deki çoğunluk Bozbey’in ve partisinin elinde bulunacak.

Bursa’da önümüzdeki 5 yıl boyunca Büyükşehir Belediye Meclis oturumlarının çok renkli ve tartışmalı geçeceğini düşünüyoruz.

Çünkü; icra ve karar organlarında güç ve yetki tartışmaları öne çıkacak.

İhsan Aydın’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X