Bursa’nın dev projesinde sıcak gelişme!

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz, Şehir Hastanesi Metro hattında yapılan yeni bir değişikliği bugünkü köşesinde paylaştı…

Bursa’nın dev projesinde sıcak gelişme!

Yılmaz, yazısında şu ifadeleri kullandı: 

Bu sütunlarda… Şehir Hastanesi Metrosu için proje güzergahının tümünün kazılacak olması nedeniyle “Aç-kapa yerine Bursa’nın kendi tünel açma makinesi neden olmasın?” diye sorduk.

Bunun üzerine…

Yıllarının demiryolu inşaatlarına vermiş, önemli görevler üstlenmiş teknik adam dostumuzdan uyarı geldi.

Söze…

“İhale öncesi proje TBM denilen tünel açma makinesiyle yapılabilecek derinlikteydi” diye başladı ve şu teknik bilgiyi verdi:

“TBM ile kazı yapılabilmesi için zemin koşullarının elverişli olması yanında kazı üst kotu ile zemin üstü arasında zemin cinsine göre çökme olmayacak emniyetli kalınlık gerekir.”

İddiası şu:

“Müteahhit firma idareyi ikna ederek bu projeyi aç-kapa yapılabilecek şekilde daha sığ seviyeye alan proje tadilatı yaptı.”

Bundan…

TBB kazısına düşük, sonradan birim fiyatına yüksek teklif verip normal kazıyla işi yapmaya idarenin hoşgörülü yaklaştığı anlaşılıyor.

Rahatsız eden de bu.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X