Bursa’nın meşhur ürününde büyük kayıp!

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın, Bursa siyahı olarak da bilinen siyah incirde bu sezon yaşanan sorunu köşesinde paylaştı…

Bursa’nın meşhur ürününde büyük kayıp!

Aydın, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Olay’ın dünkü sayfalarında görmüşsünüzdür.

Kentimizin dünyaca ünlü inciri Bursa siyahı bu yıl hasada gelmeden yere dökülmeye başladı.

Üretici şaşkın durumda. Yüzde 50’ye varan oranda bir kayıptan bahsediliyor.

Dün Nilüfer’in Fadıllı Mahallesi’nden Ali Aldur isimli üreticimiz aradı.

Bursa’nın 30-40 mahallesinde yetiştirilen Bursa siyahında yüzde 50-60’lara varan oranda bir yere dökülme olduğunu anlattı.

Üreticimiz öyle duyarlı ki, bu kaybın ve dökülme nedenlerinin araştırılması için de harekete geçmiş.

Örneğin;
Aydın’daki Elbeyli İncir Araştırma Merkezi ile görüşmüş. Ardından, Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri  Araştırma Merkezi’ni ve Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nü de aramış.

Herhalde ilgili kurumlar harekete geçecektir.

Ancak, okurumuzun bir endişesi var.

Aydın’dan soğuk hava depolarından, buzhanelerden getirilen tozlama incirinin dökülmeye neden olabileceğini belirterek, “Acaba dökülme bunlar kaynaklı mı” diye düşünüyor.

Bursa’daki ağaçlara asılan ve sineklenme yoluyla incirleri çoğaltan tozlama incirlerinin saklama koşullarının uygun olmaması durumunda dökülmeye neden olabileceğini düşünen üreticimiz, “Maalesef bu yıl Bursa siyahı çok dökülüyor. Ağaçlarımızın dibi simsiyah. Çok üzgünüz. Yetkililer bunun nedenini bulmalı” diyor.

Tozlama incirlerinin içinden çıkan sineklerin koku ve aroma salarak diğer incirleri tozladığını belirten okurumuz, Bursa’nın önemli ihraç kalemlerinden biri olan  siyahın bu yıl hasadının da az olacağına inanıyor.

Ziraat fakülteleri ve bu alandaki uzmanların üzerinde çalışması gereken bir durum.

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X