Bursa’nın petrolü de termal suyu: Sağlık turizmi Balkanları keşfetti

Bursa son dönemde turizm hamlesini sağlık turizmi yatırımlarıyla yapmayı planlıyor. En büyük avantaj olan Bursa’nın zengin termal kaynaklarıyla yeni ve modern tesisler için projeler yapılıyor. Geçen dönem Büyükşehir Genel Sekreteri olarak termal projeler çalışan Bayram Vardar ise “Bursa’nın petrolü” gördüğü termalin, Balkanlar’daki akrabalar için “Türkiye’nin Avrupa’dan Bursa’nın İstanbul’dan avantajlı” olduğu görüşünde… Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz yazdı…

Bursa’nın petrolü de termal suyu: Sağlık turizmi Balkanları keşfetti

3 yıl önceydi… Recep Altepe döneminde Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı olarak yerel yönetim yatırımlarına yönelik çalışmalar yapan Bayram Vardar görevi devretmişti.

O günlerde…

Bir sabah buluşup Bursa üzerine sohbet ederken, bilgisayarını açıp “Bak Bursa’nın kurtuluşu bu projede” demiş, Sıcaksu bölgesinde planlanan Termal Turizmi Projesi’yle ilgili adımları anlatmıştı.

Şu sözü aklımızda kaldı:

Bursa’nın petrolü şifalı termal sıcak suyu. Biz de termal suyumuzu tıpkı petrol gibi değerlendirmeliyiz.”

2 gün önce…

Bu kez telefonda sohbet ederken “Bursa termal suyunun şifasını pazarlamak için Arap turiste yöneliyor. Oysa asıl Pazar Balkan coğrafyasındaki kendi akrabalarımızda” dedi.

Gerçi…

Kendisi de Balkan göçmeni olan Vardar’ın sorumluluk üstlendiği dönemdeki Sıcaksu Termal Projesi yatırımcı çıkmayınca değişti, alanın büyük bölümüne TOKİ tarafından satılmak üzere konut yapılacağı açıklandı, ama yıllarca üzerinde çalıştığı termal su–sağlık turizmi konusuna çok farklı bir pencereden baktı:

Balkan insanının tüm Avrupa’da akrabaları var. Bugün Avrupa’nın herhangi bir şehrinde, Balkan ülkelerinin farklı şehirlerinden gelen Balkan insanı bulmak mümkün. En çok yoğunlaştıkları ülkeyse şüphesiz Türkiye.”

Şunun da altını çizdi:

Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının devamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X