Bursa’nın tam merkezinde kentsel dönüşüm!

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz, Bursa’nın tam merkezinde kalan bölge için planlanan kentsel dönüşümün detaylarını paylaştı…

Bursa’nın tam merkezinde kentsel dönüşüm!

Yılmaz, yazısında dikkat çeken şu bilgileri verdi:

Aslında… Bugün unutuldu, ama bir dönem Bursa’nın çöküntü bölgesi olarak ciddi bir kentsel sıkıntı haline gelmişti.

Çünkü…

1980’li yıllara kadar kentin dışı olan, sonra bir anda kentin göbeğinde kalan Tabakhaneler bölgesi, çevresindeki yapıların sıkıntı kaynağına dönüşmüştü.

Bunun üzerine…

2010’lu yıllarda bölgedeki deri üreticileri için Badırga’da sanayi bölgesi yapılıp taşınmaları sağlandı. Boşaltılan alan da büyük termal projesi olarak planlandı.

Ne var ki…

Alanın büyüklüğü, dünyaya örnek olması hedeflenen termal projesine yatırımcı bulma güçlüğünü ortaya çıkardı.

İşte…

Sıcaksu bölgesindeki bu alanda şimdi büyük kentsel dönüşüm hazırlığı var. Hatta, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un geçen haftaki Bursa programı sırasında kentsel dönüşümün nasıl olacağı görüşmeleri de yapıldı.

Gerçi…

Henüz resmi açıklama yok, ama kulağımıza gelenlere göre Sıcaksu Kentsel Dönüşüm Projesi iki aşamalı gerçekleşecek.

İlk etapta…

Dericilerin bölgeden ayrılmasıyla mülkiyeti Büyükşehir’de toplanan 75 dönüm alanın 50 dönümü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na geçti. Bakanlık da bu alana karşılık Kayapa bölgesindeki kendi alanını Büyükşehir’e devretti.

Kalan 25 dönümlük alan ise termal projesi için korundu.

Buna göre…

Sıcaksu’daki 50 dönümlük alana Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 700 konut ve 25 ticari bina yapılacak. Konut olarak kullanılacak binalar zemin üstü 5 kat olarak projelendirilecek.

Yine…

Kulağımıza gelenlere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yapacağı konutları öncelikle Gaziakdemir ve Soğanlı’ya uzanacak bölgenin kentsel dönüşümü için kullanacak. Yeni bölgedeki yer sahiplerine Sıcaksu’daki konutlar önerilecek.

Talebe göre Sıcaksu konutlarının satışı da yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek.

Tüm bunlar önbilgi konumunda. Ayrıntılar resmi açıklamayla anlaşılacak.

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X