Bursa’nın yerel birliklerinde değişim rüzgarı!

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın, Bursa’nın yerel birliklerindeki değişimi kaleme aldı…

Bursa’nın yerel birliklerinde değişim rüzgarı!

Aydın, yazısında şu ifadeleri kullandı:

31 Mart yerel seçimlerinin ardından ülke genelindeki yerel yönetim birliklerinin de genel kurullarının yapılması gerekiyordu. Yasa gereği, kesinleşmiş seçim sonuçların ilanın üzerinden en geç bir ay sonra yerel yönetim birliklerinde de genel kurullarının toplanması bekleniyordu.

Beklenen çağrı Vali Mahmut Demirtaş tarafından yapıldı. Dün önce Türkiye Belediyeler Birliği’nin delegelerinin belirlenmesi için Bursa’daki belediye temsilcileri arasında seçimleri gerçekleştirildi. TBB delege seçimlerini CHP’nin hazırladığı liste kazandı.

Önümüzdeki günlerde Ankara’da yapılacak seçimlerde ise Türkiye Belediyeler Birliği’nin başkanlığına da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Öte yandan;
Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği ile kısa adı HAGEL olan, Bursa Hayvancılığı Geliştirme Birliği’nin genel kurulları da perşembe günü Merinos AKKM’de yapılacak. Buralardaki meclis çoğunluğun AK Parti’de olduğu biliniyor.

Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği ile HAGEL’in başkanlıklarına AK Partili isimlerin geçmesi bekleniyor.

Genel kurullardaki seçimlerle Birlik Başkanı, Meclis 1. ve 2. başkanvekilleri, divan üyeleri, encümen üyeleri ile plan bütçe komisyonu üyeleri belirlenecek

Diğer yandan;

Kuruluşundan bu yana ağırlıklı Bursa’nın başkanı olduğu Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği de genel kurulunu 4 Haziran’da gerçekleştirecek.

Almira Otel’deki Genel Kurul’da birlik başkanlığına diğer kentlerden aday çıkmaz ise Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in seçilmesi bekleniyor.

Seçim sonrası genel kurullarını yapacak olan yerel yönetim birliklerinde böylece değişimler de tamamlanmış olacak.

Başkan Bozbey buraya da seçilirse Marmara Belediyeler Birliği’nden sonra Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği başkanlığı da Bursa’da kalmış olacak.

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X