Bursa’ya kritik uyarı!

Türkiye bir deprem ülkesi, Bursa da deprem hattındaki kritik illerden biri. 1999 Körfez depremi yanı başımızda oldu, geçen yıl Elazığ ve İzmir depremlerini unutmadık. Fakat depreme hazır kent olma yolunda ihmalkârız.
TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Üyesi olan AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç, hazırladıkları raporu iki gündür belediyelere ve ilgili akademik Oda’lara veriyor. Raporda çok kritik tespit ve uyarılar var… Olay Gazetesi Ahmet Emin Yılmaz yazdı…

Bursa’ya kritik uyarı!

Aslında… Deprem, unutmamamız gereken bir yaşadığımız bölge gerçeği, ama her alanda olduğu gibi deprem konusunda da ihmalkârız.

Üstelik…

1999 Körfez depremi yanı başımızda oldu, Bursa’yı bile yıktı. Geçen yıl Elazığ ve İzmir depremlerinde yıkımın boyutlarını daha unutmadık. Bursa da coğrafya itibariyle her an deprem olabilecek kentler arasında.

İşte…

Bu acı gerçeğe karşı, AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç’ın da görev aldığı TBMM Deprem Araştırma Komisyonu hazırlıklara sorumluluk kattı.

Kılıç iki gündür…

Büyükşehir ve ilçe belediyelerine, İnşaat Mühendisleri ve Harita Mühendisleri odalarına yaptığı ziyaretlerde TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı depreme hazırlık raporunu veriyor.

Bunun üzerine…

Arayıp, raporda neler olduğunu sorunca şunu söyledi:

Deprem sonrası yapılacaklarla ilgili AFAD ve diğer kurumların planları belli. Marmara Bölgesi’nde olası deprem senaryosuna göre depremde kriz yönetiminin nasıl olacağı, kimin nereye müdahale edeceği, nerelerde nasıl arama-kurtarma yapılacağı hep belli. Biz de TBMM Deprem Araştırma Komisyonu olarak, deprem öncesi uyarılar için bir rapor hazırladık.”

Şunu vurguladı:

Deprem hazırlığı kapsamında kamunun yapacağı, belediyelerin yapacağı, hatta vatandaşın yapacağı işler var. Biz de koordinasyonu başlattık.”

Sonra da raporla ilgili bilgi verdi:

Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının devamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X