Bursa’yı dışa açan etkinlik FOTOFEST dijital ortamda

Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın bugün, “Bursa’yı dışa açan etkinlik FOTOFEST dijital ortamda” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Bursa’yı dışa açan etkinlik FOTOFEST dijital ortamda
HABERİ PAYLAŞ

Uluslararası nitelik kazandırılmış tüm festivaller, yerleşimleri dünyaya, dışa açmanın, tanıtmanın en önemli ayaklarından biridir.

Bursa’nın bu anlamda 10 yıldır süregelen önemli bir etkiliği var.

Bursa Uluslararası Fotoğraf Festivali FOTOFEST bundan 10 yıl önce Büyükşehir Belediyesi’nce Kent Konseyi bünyesinde başlatılmış ve uluslararası boyut katılmış bir etkinliktir.

Merhum Semih Pala’nın FOTOFEST’e kattığı değeri anmadan geçemeyiz.

Bunun her geçen yıl gelişip büyümesini görmek sevindirici.

Büyükşehir Belediyesi’nin himayesiyle Kent Konseyi’nin organizasyonunda Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği BUFSAD’ın katkılarıyla gerçekleşen festivalin dünyanın sayılı fotoğraf festivalleri ve Türkiye’nin en büyük fotoğraf etkinliği haline gelmesini önemsiyoruz.

Elbette etkinliğin 10 yılda mesafe kat etmesinde Büyükşehir Belediyesi’nin maddi manevi desteği küçümsenemez.

Dün, 16-24 Ekim tarihleri arasında bu yıl dijital ortamdan fotoğraf tutkunlarına kapılarını açacak olan festivalin tanıtım toplantısı vardı.

Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’ndeki toplantıda Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı dinledik.

Aktaş, bu yıl ‘Uzak/Yakın” temasıyla başlayacak festivalin FOTOFEST’in pandemi nedeniyle Youtube kanalından dijital olarak sanatseverlere buluşacağını açıkladı.

18 ülkeden yerli yabancı 270 katılımcının başvurduğu festivale tam 418 eser gönderilmiş. Kamil Fırat başkanlığındaki jüri bunları değerlendirip 151’ni sergilemeye değer bulmuş. Festivalin bu yıl ki onur konuğu foto muhabiri Ozan Sağdıç.

Başkan Aktaş festivali pandemi nedeniyle sanal ortamda düzenlemek zorunda kaldıklarını fakat iptal etmediklerini açıkladı.

Sergilerin sanal ortamdan izlenebileceğini, anlatan Aktaş, festivalin de 16 Ekim Saat 20.00’de Youtube kanalından canlı olarak yayınlanacağını duyurdu.

İhsan Aydın’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X