Bush’tan Türkiye’ye hava sahası ihlali desteği

ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adaylarından Florida eski valisi Bush, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi konusunda Türkiye’ye destek verdi.

Bush’tan Türkiye’ye hava sahası ihlali desteği
HABERİ PAYLAŞ

ABD’de Kasım 2016’da yapılacak Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin aday adaylarından olan Florida eski valisi Jeb Bush, Rus savaş uçağının Türkiye’nin hava sahasını ihlal etmesi nedeniyle düşürülmesine ilişkin, “Ben Türkiye’ye inanıyorum. Bu, teknoloji aracılığıyla her türlü teyit edilecek” dedi.

Cumhuriyetçi Parti aday adaylarının birçoğu son günlerde İslam karşıtı ve Suriyeli mültecilere yönelik gittikçe sertleşen söylemleriyle dikkati çekerken Bush, Türkiye-Suriye sınırında yaşanan uçak düşürme olayına ilişkin yorumuyla öne çıktı.

CNN’de “New Day” muhabiri Alisyn Camerota’ya konuşan Bush, Rus savaş uçağının Türkiye’nin hava sahasında vurulduğunu, Rusların ise farklı konuştuğunu belirten CNN muhabirine verdiği cevapta, “Ben Türkiye’ye inanıyorum. Bu, teknoloji aracılığıyla her türlü teyit edilecektir” dedi.

“DAEŞ’e karşı savaşta, Esed’i saf dışı bırakma ve Suriye’de rejim değişikliği konusunda başarılı olursak Türkiye, bunun ayrılmaz parçası olacak bir NATO üyesidir” yorumunu da yapan Bush, şöyle devam etti:

“Şayet bunda ciddiysek, Türkiye müttefikimiz olmalı ve desteğimizi göstermeliyiz. Başkan Obama’nın her ülkenin kendini savunma hakkı olduğunu belirtmesi konusunda haklı olduğunu düşünüyorum.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X