Çeyiz yardımını kimler alabiliyor? Yeni evlenecekler dikkat!

Yeni evlenecek genç kadınlara devlet tarafından “çeyiz yardımı” adı altında verilen destekler var… Olay Gazetesi Yazarı Fatih Acar, bu konuyla ilgili detaylı bir bilgilendirmeyi bugünkü köşesinde paylaştı…

Çeyiz yardımını kimler alabiliyor? Yeni evlenecekler dikkat!

Acar, yazısında şu önemli bilgileri verdi:

Okurlarımızdan Saliha Hanım gönderdiği e-postasında çeyiz hesabı açmak için bir bankaya gittiğini ancak 26 yaşında olduğunu öğrenen banka memurunun kendisine çeyiz yardımından faydalanamayacağını söylediğini yazmış ve gerçekten böyle bir durum olup olmadığını sormuş. Bu yazımızda hem Saliha Hanım’ın sorusuna cevap verecek hem de çok sayıda kişiyi ilgilendiren bu konuyu açıklığa kavuşturacağız.

27 Yaşını Geçenler Yardımdan Yararlanamıyor.

2016 yılından beri uygulanan ve ilk yıllarında birçok banka tarafından çeyiz hesabı açtırılması için reklamı yapılan çeyiz yardımından yararlanma noktasında önemli bir koşul var. Bu da 27 yaş sınırı. Yani çeyiz yardımından yararlanabilmeniz için evliliğinizi 27 yaşını doldurmadan yapmanız gerekiyor. Aksi takdirde tabiri yerindeyse devlet sizi evde kalmış sayıyor ve çeyiz yardımında bulunmuyor.

Bununla birlikte çeyiz yardımından sadece bir kez ve ilk evlilikte yararlanılabiliyor. Yani ikinci evliliğinizi yapıyorsanız, 27 yaşından küçük olsanız bile, çeyiz yardımından faydalanmanız mümkün değil.

Hesap 24 Yaşına Kadar Açılmalı

Çeyiz yardımından yararlanmak isteyenler Türkiye’deki mevduat veya katılım bankalarının şubelerinde Türk Lirası cinsinden bir çeyiz hesabı açmaları gerekiyor. Çeyiz hesabının ortak hesap olarak açılması ise mümkün değil. 18 yaşından küçükler adına veli veya vasisi tarafından çeyiz hesabı açılabilir.

Çeyiz hesabı açtıktan sonra asgari 3 yıl boyunca sistemde kalmanız ve evliliği müteakip ilgili bankaya başvurmanız halinde Devlet tarafından çeyiz yardımı katkısı alıyorsunuz.

Yani çeyiz yardımı alabilmeniz için en geç 24 yaşında hesap açtırmanız gerekiyor. Çünkü 27 yaşından sonra evlenirseniz yardım alamıyorsunuz.

Olay Gazetesi Yazarı Fatih Acar’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X