CHP ve Bozbey Bursa’da nasıl kazandı? CHP eski İl Başkanı Gençal’dan seçim analizi…

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz, CHP eski İl Başkanı Şahin Geçal’ın yerel seçimlerle ilgili analizini köşesinde paylaştı.

CHP ve Bozbey Bursa’da nasıl kazandı? CHP eski İl Başkanı Gençal’dan seçim analizi…

Yılmaz, yazısında şu ifadeleri kullandı:

2.5 ay önce… Şahin Gençal’ı, 29 Ocak günü yayınlanan yazımızda şöyle tanıttık:

1970’te CHP’ye üye oldu. 1988’de rahmetli Şemsettin Şen’in İl Yönetimi’nde yer aldı. 1989’daki ilk Büyükşehir Belediye Meclisi’ndeydi. 1999’da CHP İl Başkanı oldu. 1990-1994 arası Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanlığı yaptı.

O yazıda…

“Siyasetçi halka dokunmasını bilmeli” diyen Gençal, adaylara ve siyasilere gözlemlerini aktarıp, Bursa’nın siyaset haritasını sergiledi.

1977’de…

Mustafa Eroğlu kazandığında Çatalfırın’daki CHP İl Başkanlığı’ndan tarihi belediye binasına kadar CHP önlüğü ile yürüyen gençlerden olan Gençal, 31 Mart seçimi sonrası tarihi belediye binasındaki devir teslime de katılanlardandı.

Ziyarete geldiğinde…

Siyasi deneyimiyle önce “CHP’de ne kazandı?” sorusu ekseninde çarpıcı değerlendirmeler yaptı.

Bir…

“CHP’de değişim kazandı. Siyasette değişim bir yaşam iksiridir. Heyecan yaratır. Üye de, rakipler de etkilenir. Değişen parti ilgi odağı olur.”

İki…

“CHP’de gençlik kazandı. Genel Başkan Özgür Özel 50 yaşında. Ekrem İmamoğlu 52 yaşında. İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik 42 yaşında. Üç genç ve yakışıklı insan. Toplum bu üç insandan etkilendi.”

Üç…

“CHP’de kadınlar kazandı. Artık, 6 il ve 32 ilçe olmak üzere 38 belediye kadınlar tarafından yönetiliyor. Genç ve güzel kadınlar. Ayrıca, kadın muhtar sayısı da CHP’de ikiye katlandı.”

Şunun altını özellikle çizdi:

“Kadının etkinliği, Türkiye’de değişimi başlatacak.”

Ardından, “CHP nasıl kazandı?” sorusunu irdeledi:

“CHP son kurultayıyla lider partisi olmaktan kurtulup kadro partisi, yani sosyal demokrat çizgiye evrildi. Bu dönüşüm Tek Adam anlayışını ortadan kaldıran süreç oldu.”

Sonra da…

Mustafa Eroğlu’ndan 47 yıl sonra CHP Adayı olarak Mustafa Bozbey’in nasıl kazandığını yorumladı:

“Mustafa Bozbey halka dokunarak kazandı. O bir fenomen.”

“Bozbey önce kent Konseyi’ni oluşturmalı”

Deneyimli siyasetçi… 54 yıllık CHP’li Şahin Gençal, yakın dostu Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in ilk ne yapması gerektiği önerisinde çerçeveyi şöyle çizdi:

“Her kesimden, toplumun tüm katmanlarından oluşan; kent gönüllüleri, kent muhalifi aykırı figürler, kent bilinci taşıyan liyakatli insanlar, kent mücadelesi yapanlar ve kent aktivistlerinden 30-50 kişilik Kent Konseyi oluşturmalı.”

Başkanlara öneriler ve ‘AK Parti neden kaybetti?’ sorusuna 3 yorum

Şahin Gençal… 54 yıllık CHP’li olarak, “AK Parti neden kaybetti?” sorusunu da irdeledi:

“AK Parti’nin kaybetmesinin üç nedeni var. Kazanmaktan yoruldu, halktan koptu, kibirden yıkıldı.”

Ardından…

“CHP daha çok siyaset içi adayları tercih etti” dedi ve ekledi:

“Siyasetin tozunu yutmazsanız, gelecekte siyasetin temiz havasını soluyamazsınız. Bu seçim gösterdi ki, emekçilere ve emeklilere ilgi göstermezseniz kazanma şansınız azalır.”

Bu noktada…

2028’in kilidini belediyelerin performanslarının açacağını ve yerelden genele iktidar yolu oluşacağını vurgulayıp başkanlara seslendi:

“Belediye başkanının kalıcı olabilmesi için ya yapılanların en iyisini, ya da hiç kimsenin yapamadığını yapması gerekir.”

Beklentisi şu

“Hiç kimsenin yapamadığı işleri yapmanızı bekliyorum. Yapacağınızdan da kuşku duymuyorum.”

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X