Çiftçinin imdadına Türk Şeker yetişti, 35 milyon liralık salçalık domates aldı

Kriz ağustosta ortaya çıktı… Karacabey ile Mustafakemalpaşa’da yüksek rekolte ve sözleşme dışı ekim nedeniyle fiyatı düşünce tarlada kalan salçalık domatesler için AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin devreye girdi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve Bursa doğumlu Türk Şeker Genel Müdürü Müacahit Alkan’la görüştü. Alımlarla piyasa dengelenip fiyat yükseldi. Türk Şeker 53 bin ton salçalık domates alıp 35 milyon lira ödedi. Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz yazdı…

Çiftçinin imdadına Türk Şeker yetişti, 35 milyon liralık salçalık domates aldı

Ağustos ayıydı… Karacabey ve Mustafakemalpaşa ovalarındaki Türkiye’nin en büyük salça fabrikalarıyla, bu fabrikalara üretim yapan yöre çiftçisi arasında sorun çıktı.

Sorun şuydu:

Salça fabrikalarıyla, bu fabrikalar için salçalık domates üreten çiftçiler sezon başında sözleşme yapıyorlar. Çiftçi, sözleşmedeki kadar ürünü fabrikaya teslim ediyor, fabrika da taahhüt ettiği ücreti ödüyor. Bu yıl 56 kuruş fiyat verildi.

Ne var ki…

Rekoltenin yüksekliği ve sözleşme dışı ekim nedeniyle ortaya ürün fazlası domates çıktı. Fabrikalar da bu ürünü 37-40 kuruşa kadar düşürdüler.

Mağdur çiftçi bu fiyata ürün satmayınca salçalık domates tarlada kaldı.

Tam bu noktada…

Devreye AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin’in girdiğini 16 Ağustos günü ilk bu sütunlardan duyurduk.

Esgin sorunu çözmek için önce Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı aradı, onun yönlendirmesiyle Bursa doğumlu olan Türk Şeker Genel Müdürü Mücahit Alkan’a tarladaki durumu anlattı.

Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X