Çin’den mektup var: Dünya savaşırken virüsle mücadelede nasıl başarılı oldular?

Çin’in başkenti Pekin’de yaşayan Bursalı gazeteci Sedat Aydın, yılbaşı gecesi virüsün ilk çıktığı Wuhan’da dünyayı kıskandıran kutlamaları ve salgının başladığı yerde virüsle mücadelenin nasıl kazanıldığını anlattı. Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz yazdı…

Çin’den mektup var: Dünya savaşırken virüsle mücadelede nasıl başarılı oldular?

Onu… Bu sütunların okurları artık tanıyorlar. Bursalı gazeteci Sedat Aydın transferle gittiği Çin’in başkenti Pekin’de dünyaya radyo-televizyon yayını yapan CRI’de Türkçe Servisi Baş Editör görevinde.

Yılbaşı gecesi…

Koronavirüsün ilk çıktığı Wuhan’da insanların meydanları doldurup kutlama yaptıklarını görünce, “Çin’in virüs mücadelesini nasıl kazandığını” sorduk.

O da…

Yılbaşı tatili ve kutlamaları için otel rezervasyonlarının çok önceden dolduğunu ve ülke genelinde kutlama etkinlikleri yapıldığını söyleyerek başladı. Sonraki 3 günlük tatil için de kayak merkezleri, müzeler ve parkların dolduğunu söyledi.

Sonra da…

“Dünyada salgın devam ederken Çin’in virüsü önlemede nasıl başarılı olduğunu” anlattı:

Bir…

“İlk olarak bu durum Çin hükümetinin aldığı salgın tedbirlerinin sıkı ve sürekli oluşuyla açıklanabilir. Yeni tip koronavirüs salgının Çin’de görüldüğü ilk şehir olan Wuhan’da alınan önlemlerde başarı kaydedilmişti. Orada elde edilen deneyim ülkenin tüm şehirlerinde uygulandı ve salgın Çin’de Nisan ayı sonlarında frenlendi.”

İki…

“Çin’in salgınla mücadelesinde başarının bir diğer unsuru ise önceden yaşanan SARS gibi diğer salgınlardan Çinlilerin tecrübeli oluşuyla anlatılabilir. Zaten her grip mevsiminde burada insanlar toplu taşıma araçları gibi insanın yoğun olduğu alanlarda maske takardı. Salgın haberiyle maske kullanım oranı neredeyse yüzde yüze çıktı.”

Şuna dikkat çekti:

“Japonya’da toplum nasıl depremle yaşamayı biliyorsa, Çin’de de insanlar salgınlarda ne gibi önlemler alınması gerektiği konusunda bilinçli.”

Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X