Cinsel istismar kararında dikkat çeken tespit!

CHP Maltepe eski ilçe yöneticisi Umut Karagöze (41), bir kafeteryada Z.Y.ye (23) cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla verilen 15 yıl hapis cezasının gerekçesi belli oldu.

Cinsel istismar kararında dikkat çeken tespit!

Mahkeme, gerekçeli kararında Z.Y.nin anlatımlarının kamera görüntüleriyle uyumlu olduğunu bildirerek, Müştekinin kendisine yönelik olumsuz sonuçları olabilecek böyle bir konuda yalan söylemesi hayatın olağan akışına aykırı dedi. Karagöz’ün anlatımlarının ise, suçtan kurtulmaya yönelik olduğunu belirtti.

“SANIK, MANTIKLI AÇIKLAMALARDA BULUNAMADI”

Anadolu 13. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu Umut Karagöze, Nitelikli cinsel saldırı ve Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarından verdiği 15 yıl hapis cezasının gerekçeli kararını açıkladı. Güvenlik kameralarınca Karagözün, Z.Y.yi saçlarından tutarak, sürüklemesi le tuvalette yaşandığı iddia edilen cinsel saldırı olayının ardından pantolonunu düzeltmesinin görüntülendiği bildirilen gerekçeli kararda, sanığın suçlamaları kabul etmediği ifade edildi. Karagözün Z.Y.yi tuvalete sürüklemesine dair makul ve mantıklı açıklamalarda bulunmadığı ifade edilen gerekçeli kararda; Z.Y.nin beyanlarının ayrıntılı ve samimi olduğu, makul ve mantıklı cevaplar vererek, mahkemece inandırıcı bulunduğu vurgulandı.

MÜŞTEKİNİN ANLATIMLARI HAYATIN OLAĞAN AKIŞINA UYUMLU

Z.Y.nin sanığa masada bulunan bardakla kafasına vurduğunu ifade etmesine ve bu eyleminin sanığın kendisinin üstüne gelmesi ve asılmasından dolayı yaptığını söylemesine de değinilen gerekçeli kararda, genç kadının elini cam parçası ile kendisinin kestiğinin belirlendiği kaydedildi. Z.Y.nin bu olayı anlatım biçiminin ve olay örgüsünün hayatın olağan akışına uyumlu ve samimi bulunduğu belirtildi. Gerekçeli kararda davada tanık olarak dinlenen Ö.K.nin de kafeye geri döndüğünde kapının kilitli olduğunu söyleyerek, Z.Y.nin beyanlarını doğruladığı, kamera görüntülerinin incelendiği bilirkişi raporuyla da tanığın ayrılmasının ardından sanık Umut Karagözün kafenin kapısını kilitlediğinin kesinlik kazandığı anlatıldı.

Gerekçeli kararda müşteki Z.Y.nin beyanlarıyla ilgili, Sanığa iftira atmasını gerektirir bir nedenin bulunmaması, müştekinin kendisine yönelik olumsuz sonuçları olabilecek böyle bir konuda yalan söylemesinin hayatın olağan akışına aykırı olması, Z.Y.nin hemen akabinde tanıklara olayı anlatması ve makul bir süre içinde adli makamlara olayı taşıması, ayrıntılı, samimi ve istikrarlı beyanlar, dosyada mevcut bilirkişi raporu, kamera görüntülerinin de Z.Y.nin iddialarını desteklemesi, tüm bu hususlar birlikte değerlendirildiğinde sanığın suçtan kurtulmaya yönelik savunmasına itibar edilmemiş ve üzerine atılı nitelikli cinsel saldırı suçunu işlediği mahkemece kabul edilmiştir denildi.

PİŞMAN OLMADIĞI İÇİN CEZADA İNDİRİM UYGULANMADI

Tehdit ve Cinsel saldırı suçlarından da dava açılmasına rağmen, sanığın cinsel saldırıda bulunurken mağduru tehdit ettiği, tehdit eyleminin ayrı bir eylem olarak değerlendirilemeyeceği anlatılan gerekçeli kararda, sanığın yargılama sürecinde pişmanlık göstermediği bu nedenle de cezada takdiri indirim uygulanmadığı vurgulandı.

Mahkeme, bu gerekçelerle sanığı, Nitelikli cinsel saldırı ve Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçlarından toplam 15 yıl hapis cezasına çarptırdığını bildirdi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede 20 Kasım 2020 tarihinde Maltepede bir kafede sanık Umut Karagözün Z.Y. isimli kadına cinsel saldırıda bulunduğu iddia edildi. İddianamede sanık Karagöz hakkında Cinsel saldırı, Cinsel amaçla kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak ve Tehdit suçlarından 24 yıl 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X