Dağ yolundaki büyük hedef: Normal hızla 23 dakikada ulaşılan Orhaneli!

İlk genişletme çalışması 1982’de İstanbul-Antalya Yolu alternatif güzergahı için yapılan Orhaneli Yolu’yla ilgili hedefi Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt açıkladı: Tüneller 15 Temmuz 2022’de açılacak, normal hızla 23 dakikada gidilecek Orhaneli böylece Bursa merkezin mahallesi gibi olacak. Bu arada, Adalet Bakanlığı’ndan teknik ekip yeni cezaevi için Orhaneli’nde 9 alternatifi inceledi, 2 yeri uygun buldu. Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz yazdı….

Dağ yolundaki büyük hedef: Normal hızla 23 dakikada ulaşılan Orhaneli!
HABERİ PAYLAŞ

1982 yılıydı… Orhaneli Yolu’na genişletip kısaltma çalışmaları başladığında, fotoğraf çekip haber yapmak için şantiyeye gitmiştik.

Dönemin Karayolları yöneticileri şunu söylemişlerdi:

“Kömür madeni ve termik santral bölgeye hareket getirecek. Fakat asıl hedef İstanbul-Antalya yolu bu güzergâhtan kısalacak.”

O süreçte…

İstanbul’dan Antalya’ya gidecekler için Kocaeli-Sakarya-Bilecik-Bozüyük-Kütahya güzergâhına alternatif olmak üzere bu yol planlanmıştı.

Böylece…

İstanbul-Bursa-Orhaneli-Büyükorhan-Harmancık güzergâhındaki yol, Harmancık’ta Balıkesir-Kütahya yoluyla buluşacak, Sakarya-Bozüyük-Kütahya arasındaki yoğunluk azaltılacaktı.

İşte…

Orhaneli Yolu’ndaki genişletme çalışması bu hedefle başladı. Fakat daha sonra proje rafa kalktı ve zamanla da unutuldu.

Hafta içinde…

Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt’la konuşurken bambaşka bir hedef duyduk.

Ahmet Emin Yılmaz yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X