Deprem uzmanı uyarıyor: Bursa’da Rızabey Apartmanı gibi çok bina var

Türkiye’nin sayılı deprem mühendisliği uzmanları arasında yer alan BTÜ Mimarlık Fakültesi Dekanı ve Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Beyhan Bayhan, deprem bölgesindeki çarpıcı gözlemlerini açıkladı. İzmir Bayraklı’da yıkılan ve depremin sembolü haline gelen Rızabey ve Doğanlar apartmanları gibi Bursa’da çok sayıda bina bulunduğunu söyleyen Beyhan Hoca, bilinip üstü örtülen gerçeklerin yıkımı getirdiğini söyledi. Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz yazdı…

Deprem uzmanı uyarıyor: Bursa’da Rızabey Apartmanı gibi çok bina var

Aradığımızda… İzmir’deki deprem bölgelerinde incelemelerini tamamlamış, görüşmelerini yapmış, Bursa’ya doğru çıkmak üzereydi.

Prof. Dr. Beyhan Bayhan’ın bilim insanı olarak iki şapkası var.

Biri…

Bursa Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı olarak üstlendiği eğitim ve kent planlaması görevi.

Diğeri ise…

Türkiye’deki üniversiteler arasında az sayıdan kurulan ve kısa adıyla DEPAR olarak bilinen Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü olarak üstlendiği görev.

Nitekim…

Bu göreviyle Türkiye’deki birkaç deprem mühendisliği uzmanından biri olarak tanınıyor ve görüşleri önemseniyor.

O nedenle…

İzmir’den Bursa’ya çıkarken “ilk tespitini” sorduğumuzda önce şunu söyledi:

“Rızabey ve Doğanlar apartmanları enkazında çok insanımız kaldığı için bu iki yapıyı herkes öğrendi. Belediye raporla uyarmış. Fakat kat malikleri bu bilgiye sahip olmalarına karşın hiçbir işlem yapmamış.”

Ardından…

“Bugünkü fotoğraf da ortada maalesef” dedi ve şu uyarıyı yaptı:

“İzmir’deki Rızabey ve Doğanlar apartmanlarının enkazları adeta ortada. Ne yazık ki, Bursa’da Rızabey ve Doğanlar apartmanları gibi çok var.”

Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X