Edirne’deki barajlar doldu

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kentte etkili olan sağanağın kuraklık tehlikesi geçiren barajlardaki doluluğu yüzde 15 artırdığını söyledi.

Edirne’deki barajlar doldu

Gürkan, Belediye Meclis Salonu’nda düzenlediği toplantıda, kentte son 3 günde metrekareye ortalama 109,6 kilogram yağış düştüğünü açıkladı.

Kurak geçen dönemin ardından gelen yağışın yüzleri güldürdüğünü aktaran Gürkan:

“Bu yağışlardan önce Süloğlu Barajı’nın toplam su rezervi 14 milyon metreküpe düşmüştü, doluluk yüzde 31 civarındaydı. Son yağışlarla barajın doluluğu yüzde 46’ya ulaştı. 14 milyon metreküplük hacmi de yaklaşık 21 milyon metreküpe ulaştı. 7 milyon metreküplük artış oldu. Bu bizim açımızdan sevindirici bir gelişme oldu.”

“Yaklaşık bir buçuk yıllık su ihtiyacımızı temin etmiş olduk”

Gürkan, yaklaşık 150 milyon metreküp hacmi olan Kayalıköy Barajı’ndan 2017’den beri içme su temin ediliyor dedi:

“Bu barajımızda doluluk yüzde 6’ya düşmüş, su miktarı 8,5 milyon metreküp olmuştu. Bu bizi ciddi anlamda tedirgin etmişti. Yağışlarla beraber doluluk oranı yüzde 21’e, su hacmi de 31 milyon metreküpe çıktı. Yani bugün itibarıyla yaklaşık 23 milyon metreküp su aldı. Edirne’nin yıllık su ihtiyacı yaklaşık 18-20 milyon metreküp. Son 3 günlük yağışla iki barajda, yaklaşık bir buçuk yıllık su ihtiyacımızı temin etmiş olduk.”

Gürkan, Tunca Nehri’nin Sarayiçi’nde taşması nedeniyle Saraçhane ve Kanuni köprülerinin trafiğe kapatıldığını ve önlemlerin alındığını da belirtti.

“Sıkıntı yaratacak bir şey yok”

Nehrin taşmasına bağlı sorun yaşanmadığını belirten Gürkan:

“Sıkıntı yaratacak bir şey yok. Sarayiçi ve Er Meydanı’na su girmiş durumda. Arkadaşlarımız zemin kotundaki malzemeleri yukarıya taşıdılar. Bir zarar ziyan yok. Kırkpınar’a da daha çok zaman var.”

“Kar gelecek”

Gürkan, gelecek günlerde kar beklendiğini de belirterek, “Tüm ekiplerimiz hazır. Vatandaşlarımızdan da dikkatli olmalarını istiyoruz” dedi.

AA

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X