Ekmeklik buğdayın tonuna 989 lira

Hububat müdahale alım fiyatı açıklandı. Bakan Eker, hububatta Cumhuriyet tarihinin rekorunu beklediklerini belirterek, ”22 milyon 500 bin ton buğday rekoltesi öngörüyoruz” dedi.

Ekmeklik buğdayın tonuna 989 lira
HABERİ PAYLAŞ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 2015 yılı için 2 numaralı Anadolu kırmızı sert (AKS) ekmeklik buğdayın müdahale alım fiyatının ton başına 862 lira olarak belirlendiğini, Bakanlıkça verilen ton başına 127 lira prim ve diğer desteklerle birlikte 989 liraya yükseldiğini bildirdi.

Eker, Aile Çiftçiliği ve Toprak Bayramı çerçevesinde bakanlıkta düzenlenen törende 2015 dönemi hububat müdahale alım fiyat ve politikalarını açıkladı.

Geçen yıl yaşanan olumsuz iklim koşullarına bağlı olarak Türkiye’nin buğday üretiminin bir önceki yıla göre yüzde 14 azalışla 19 milyon ton, arpa üretiminin ise yüzde 20 azalışla 6,3 milyon ton olarak gerçekleştiğini anımsatan Eker, bu yıl iklim şartlarının hububat üretimi açısından uygun seyretmesi nedeniyle buğday üretiminin geçen yıla göre yüzde 18 artışla 22,5 milyon ton, arpa üretiminin ise yüzde 27 artışla 8 milyon ton olarak gerçekleşeceğinin tahmin edildiğini kaydetti.

Eker, ”Buğday hasadı yüzde 9, arpa hasadı yüzde 16’ya ulaştı. Bu sene inşallah buğdayda ve hububatta Cumhuriyet tarihinin rekorunu bekliyoruz” dedi.

PEŞİN VE EMANET ALIM

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) bu güne kadar ekiliş durumu, bitki gelişimi, üretim durumu ve ürün maliyeti gibi konularda çalışmalar yürüterek alım politikalarını da şekillendirdiğini anlatan Eker, ürününü TMO fiyatları açıklanmadan önce hasat eden ve depo imkanı bulunmayan üretici, tüccar ve sanayiciye depolama imkanı sağlamak amacıyla, 22 Mayıs tarihinden itibaren taahhütnameli alımlara başlandığını ifade etti. Söz konusu tarihten günümüze kadar toplam 61 bin ton taahhütnameli alım gerçekleştirildiğine işaret eden Eker, ”Bugün itibariyle de peşin ve emanet alımlara başlanacaktır” ifadelerini kullandı.

‘ÜRETİCİ KAR EDECEK’

Bakan Eker, 2015 yılı için 2 numaralı Anadolu kırmızı sert (AKS) ekmeklik buğday müdahale alım fiyatının ton başına 862 lira olarak belirlendiğini belirterek, ”Protein oranı yüksek, süne oranı düşük olan buğdaylar yüzde 7’ye kadar ilave fiyat almaktadır. Diğer gruplardaki ürünlerin alım fiyatları TMO tarafından belirlenen pariteye göre hesap edilecektir” dedi. Bu fiyatlara ilave olarak Bakanlık tarafından ton başına 50 lira prim ödemesi ile gübre, mazot, sertifikalı tohumluk ve toprak analizi gibi destek ödemelerinin yapılacağını ifade eden Eker, Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğday için belirlenmiş olan ton başına 862 lira müdahale alım fiyatının, Bakanlıkça verilen ton başına 127 lira prim ve diğer desteklerle birlikte ton başına 989 liraya yükseldiğini kaydetti. Eker, ”Açıklanan bu fiyatla üretici maliyete göre yüzde 48 oranında, ton başına 310 lira kar elde etmiş olacaktır” görüşüne yer verdi.

MAKARNALIK BUĞDAY VE ARPA

Pariteye göre makarnalık buğday fiyatının ton başına 976 lira, prim ve desteklerle birlikte ton başına bin 103 lira, arpa fiyatının ise ton başına 645 lira, prim ve desteklerle birlikte ton başına 772 lira olduğunu bildiren Eker, TMO Anadolu kırmızı sert buğdayın kasım ayı satış fiyatının da minimum ton başına 960 lira olarak belirlendiğini söyledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X