‘Erdoğan için erken seçim gündeme getirilecek’

CHP PM Üyesi Gökhan Günaydın, CHP İl Başkanlığını ziyaret ederek gündemi değerlendirdi.

‘Erdoğan için erken seçim gündeme getirilecek’
HABERİ PAYLAŞ

HATİCE DAL

Türkiye’nin Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile yönetilemediğini savunan Günaydın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden aday olabilmesi için erken seçimin gündeme getirileceğini söyledi.

“3 TRAKYA BÜYÜKLÜĞÜ ALAN EKİLMİYOR”

16 Ekim Dünya Gıda Günü nedeniyle tarım ürünleri üretimiyle ilgili de konuşan Günaydın, Türkiye’nin 20 yıl içerisinde ekilebilen alanlarının 3 Trakya büyüklüğüne denk gelen 35 milyon dönüm azaldığını ileri sürdü. 700 binden fazla nüfusun çiftçilikten vazgeçtiğini ifade eden Günaydın, “10 milyar dolar tarım ürünü ithalatı yapan Türkiye, 6 milyar dolar da tarımsal hammadde ihracatı yapmış. Açık 4 milyar dolardır ve bugünkü kur üzerinden 30 milyar liranın üzerinde. Dünya Gıda Günü’nde ortada kutlanacak bir şey yok. Çünkü çocukları, anneleri, babaları 20 milyondan fazla insanın yeterli ve dengeli beslenemediği, gıdaya ulaşamadığı bir memlekette kutlama yapmak yerine tam tersine durumu doğru dürüst analiz etmek, yalanları bir tarafa bırakmak ve gerekli önlemleri almak gerekiyor” dedi.

ÖLÇÜLEBİLİR HEDEF ŞART

CHP iktidarında tarımın sorunlarını çözeceklerini dile getiren Günaydın, şunları söyledi: “Bugün 4 milyon hektar yani 40 milyon dönüm alan bizden su bekliyor. Her türlü lükse, şatafata para bulanlar maalesef tarımsal sulama yatırımları için para bulamıyor. Tarıma mutlaka bilgiyi ve teknolojiyi iletmek durumundayız. Ölçülebilir hedefler koymadan ne yapmaya çalışıyorsunuz? Türkiye yılda 25 milyon ton yem üretiyor, 13 milyon tonunun hammaddesi yurtdışından geliyor.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X