‘Et fiyatları çok yükseldi’ söylemleri spekülatif’

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, Kurban Bayramı öncesi et fiyatlarının bazı kesimlerin belirttiği gibi çok yükselmediğine dikkati çekerek, bu söylemlerin tamamen spekülatif olduğunu söyledi.

‘Et fiyatları çok yükseldi’ söylemleri spekülatif’

Tunç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bayram öncesi üreticiden çıkış et fiyatlarının aşırı yükseldiği iddialarının gerçek dışı olduğunu belirtti.

Piyasadaki söylentilere değinen Tunç, “Bugünlerde kırmızı et fiyatları sürekli gündemde tutuluyor ve çok yükselmiş gibi gösteriliyor. Bunlar, kurbanı fırsat bilerek et ithalatını isteyenlerin bir oyunu. Kurban Bayramı öncesi et fiyatları bazı kesimlerin belirttiği gibi çok yükselmedi. Bu söylemler tamamen spekülatif. 2010 yılında dana karkas kilogram kesim fiyatı 18,5 liraydı, bugün ise 25-26 lira arasında. Ülkemizde yüzde 7-8 enflasyonla bu rakamlara ulaşması çok doğal” dedi.

Tunç, üreticilerin “fırsatçı” şeklinde algılanması için bazı kesimlerin çaba gösterdiğine dikkati çekti.

Enflasyona göre 5 yılda yüzde 40’lık artışın çok normal olduğu değerlendirmesinde bulunan Tunç, şöyle devam etti:

“Son günlerde bizde 1-2 lira artarken, market ve kasaplarda tüketiciye satılan et 4-5 lira pahalandı. Kıyma 40, kuşbaşı ise 45-46 liradan satılıyor. İşin üreticiye fatura edilmesi bizi üzüyor. Bizdeki artış oranında kasaplarda artmadı, daha fazla yükseldi. Üretici fırsatçı, vurguncu değildir. Üretici ne tatil ne bayram bilir, üretmeye çalışır. Tarım ve hayvancılık ülkesiyiz, üretmeliyiz. Almanya gibi otomobil, ABD gibi cep telefonu markalarımız yok. Hayvancılık ülkesiyiz ve üretmek zorundayız. Fırsatçı, ahlaksız ticaret yapandır. Üreticiler biraz fazla kazanmak için ahlaksız ticaret yapmaz. Suçumuz üretmek midir? Ürettiğimiz için fırsatçı olarak gösterilmemiz doğru değil.”

Et ithalatının fiyatların ucuzlaması anlamına gelmediğini anlatan Tunç, Türkiye’de oluşan fiyatların girdi maliyetlerinin yüksekliğinden kaynaklandığı bilgisini verdi. İthalatın çözüm olmadığını vurgulayan Tunç, üreticinin daha ucuza daha fazla üretmesinin sağlanması gerektiğini bildirdi.

“Belli kesim, böyle algı oluşturarak et ithalatının önünü açtırmak istiyor”

Bülent Tunç, üreticilerin fazla kar peşinde olmadığını ifade etti.

“Et 10 liraya satılsın sorun değil ama girdi maliyetlerimiz yüksek olmasın” diyen Tunç, büyük üreticilerin işine gelmeyince kapısına kilit vurduğunu dile getirdi.

Tunç, şunları kaydetti:

“Bugün hepsinin ahırları dolu. Fiyatlar düşünce piyasadan çekiliyorlar, şimdi ise fiyatlar yükselince ahırları doldurdular. Küçük üretici yaşamak için üretmek zorunda. Bu insanları korumalıyız. Piyasada üreticinin fırsatçı şekilde algılanması bizleri kırıyor. Bilinçli olarak belli kesim, böyle algı oluşturarak et ithalatının önünü açtırmak istiyor. Tamam getirilsin ama kasaplar ve marketlerin, kaç liradan satacağı nasıl belirlenecek. Vatandaş nasıl ucuza tüketecek?”

Tüketicilerden gelen maillere üzüldüğünü dile getiren Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bize bela okuyanlar bile var. ‘Allah belanızı versin, gözünüze dizine dursun, haram olsun, 900 lira asgari ücret alıyorum’ diyenler var. Bunun sebebi bizler değiliz. Bunun sebebi spekülatörlerdir, et ithalatını isteyenlerdir. Bazıları üreticimizi küstürmek ve ülkeyi ithalata bağımlı hale getirmeye çalışıyor. Ülke olarak, ürettiğimiz zaman varız. Küçük üreticinin üretmekten başka çaresi yok. Üretmese büyükşehirlere göç edecek tüketici olacak. Bilinçli yapılan bir oyun. Bu oyuna vatandaşı da çekerek, bir algı oluşturulmaya, et fiyatı çok pahalı gibi gösterilmeye çalışılıyor.”

Karkas kesim fiyatlarının ortada olduğunu ifade eden Tunç, “Geçen yılla çok büyük bir fark yok. Geçen yıl ile bu yıl kurbanlık fiyatları arasında hiç fark oluşmaz. Kurban keseceklerin acele etmemesini istiyorum. Elimizdeki küçükbaş varlığı ciddi biçimde yeterli. Herkes küçükbaş kessin. Kurbanlık olabilecek 40 milyon küçükbaş hayvanımız var. 3 Kurban Bayramında hiç dana kesmesek koyun kessek yine de bize yeter ve fiyatlar da olduğu yerde kalır” ifadelerini kullandı.

“Kurbanlık fiyatları pahalı değil”

Hayvancılığın yoğun yapıldığı Balıkesir’in Kasaplar Odası Başkanı Galip Sarıoğlu da kurbanlıkların söylendiği gibi pahalı olmadığını aktardı.

Ortak kesilecek bir dana için hisse başına bin 100 lira düştüğünü anlatan Sarıoğlu, “Kişi başına 25-30 kilogram et oluyor. Bu da kasaplardaki fiyatlardan düşük hatta hayvan fiyatları biraz da çekilmeye başladı. Üretici hayvanını kurbana saklayınca et fiyatları kasapta biraz yükseldi. Kurbanlık fiyatları geçen yılla aynı. Biz de fiyatlar artmasın istiyoruz yükseldikçe bizim işlerimiz de bozuluyor” ifadelerini kullandı.

“Meraları güçlendirirsek spekülasyon yapılması imkansız olur”

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Gıda Komisyonu Başkanı Can Demir ise her yıl Kurban Bayramı öncesi et fiyatlarının yükselmesine ilişkin aynı konunun gündeme geldiğini hatırlattı.

Türkiye’de yüzde 70’i çorak olan meralarla hayvancılık yapıldığını ve bunun da hazır yem kullanımını artırması nedeniyle maliyetleri yükselttiğini iddia eden Demir, yem harcamalarının mutlaka azaltılması, bunun için de meraya önem verilmesi gerektiğini belirtti.

Bir dönem koyun etinin, aynen yumurtada olduğu gibi vatandaşa kötü gösterildiğini öne süren Demir, Türk insanının koyun eti tüketimine yönlendirilmesi gerektiğini çünkü ülke toprak ve mera yapısının bu tür hayvancılığa uygun olduğunu dile getirdi.

Piyasada arz talep dengesinin olumsuz ilerlediği ve bu durumun ithalat isteyen spekülatörlerin işine yaradığını görüşünü savunan Demir, şöyle konuştu:

“Hayvancılıkla ilgili altyapıyı sağlam tutarsak kimse spekülasyon yapamaz. Bunun için hayvancılıkla teşvikleri doğru verirsek, meraları güçlendirirsek spekülasyon yapılması imkansız olur. Aile çiftçiliğinin desteklenmesi lazım. Dünya Tarım Örgütü, çiftçi ailelerine destek veriyor. Aile çiftçiliği ile uğraşan insanların ayakta kalması gerekiyor. Aile çiftçiliğini desteklemezsek, süt olmayınca dana olmuyor, dana olmayınca karkas olmuyor zinciri altında her yıl Kurban Bayramına az kala et fiyatlarının yükselmesini konuşur dururuz.”

Demir, geçen yıl kurulan Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesinin et piyasasıyla ilgili harekete geçmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X