Fırsatçıların gözünün yaşına bakmayacağız

Rekabet Kurumu Başkanı Birol Küle, Covid-19 salgınını fırsat bilerek usulsüz iş yapan fırsatçıların gözünün yaşına bakmayacaklarını söyledi.

Fırsatçıların gözünün yaşına bakmayacağız
HABERİ PAYLAŞ

Küle, Covid-19 salgınına karşı devlet kurumları ve vatandaşların yanı sıra özel sektör ile küçük esnafın da milli birlik duygusuyla büyük fedakarlıklarda bulunduğunu belirtti. Piyasalarda bazı suistimallerin olduğuna vurgu yapan Küle, yaş meyve sebze piyasası başta olmak üzere gıda piyasasında ‘Nasıl olsa alacaklar’ mantığıyla fırsatçı yaklaşım sergileyerek fahiş zam yapanları en ağır şekilde cezalandıracaklarının altını çizdi. Küle, ‘’Anlaşılan bazı taraflarca bu uyarımız çok iyi algılanamadı. Biz her gün ürün bazında çiftçimizden son tüketiciye giden tedarik zincirinde fiyattaki değişimi izliyoruz. Tarlada, serada bir fiyat artışı, arzda bir azalma yok. Demek ki arz değer zincirindeki aktörler ölçüsüz fiyat artışları yoluyla ‘yapay bir kıtlık’ yaratıyorlar. Bu tür uygulamaları cezalandıracağımızı, bu cezaların ve süreçlerin krizin şiddetiyle doğru orantılı olacağını bilmeliler” dedi.

EN AĞIR CEZALAR VERİLECEK

Milletçe bir mücadele döneminden geçildiğini dile getiren Küle, ‘’Haftalık kurul toplantımızda yaş meyve sebze fiyatlarıyla ilgili soruşturmamızı görüşüp karara bağlayacağız” diye konuştu. Rekabet Kanunu kapsamında verilebilen cezaların açık olduğuna işaret eden Birol Küle, şöyle devam etti: ‘’Kurulun ceza oranıyla ilgili takdir hakkı var ve üst orandan bu cezalara hükmedebileceğimizi hatırlatmalıyım. Son aldığımız kararlar ile verdiğimiz yüz milyonlarca liraya çıkan cezalarımız var. Çok açık söylüyorum, fırsatçıların gözünün yaşına bakmayacağız. En ağır cezaları verip, bu kişi ve teşebbüsleri kamuoyuna ilandan ve böylece bir iktisadi aktörün belki en büyük varlığı olan saygınlığını da sorgulatmaktan imtina etmeyeceğiz.”

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X