Gümrük kapılarında 2,6 milyar liralık kaçakçılık önlendi

Bakanlık olarak en ileri teknolojiyi kullandıklarını dile getiren Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, gümrüklerde 2,6 milyar liralık kaçakçılığın önlendiğini vurguladı.

Gümrük kapılarında 2,6 milyar liralık kaçakçılık önlendi
HABERİ PAYLAŞ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, geçen yıl yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen kaçakçılıkla mücadelenin aksamadığını belirtti.

Tüfenkci, yaptığı açıklamada, gümrüklerde yıl genelinde yapılan operasyonlarda önemli miktarda kaçakçılığın önlendiğini kaydetti. Ülke genelinde 2016’da yaşanan birçok olumsuzluğun kaçakçılıkla mücadele faaliyetlerini aksatmadığını ifade eden Tüfenkci, ”Bir önceki yıla göre olay bazında yüzde 28 artışla 4 bin 424 kaçakçılık olayını ortaya çıkardık. Ortaya çıkarılan kaçakçılığın mali boyutu ise 2 milyar 633 milyon lira oldu” dedi. Bakanlık olarak uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele hususu üzerinde önemle durduklarını vurgulayan Tüfenkci, ”Gerçekleştirdiğimiz başarılı operasyonlar sonucunda, 2015 yılında 2 ton 689 kilo olan uyuşturucu yakalama miktarı, 2016 yılında yüzde 30 artışla 3 ton 426 kiloya yükseldi. 2015 yılında 206 milyon lira değerinde uyuşturucu yakalanmış iken, bu değer 2016 yılında yüzde 16 artışla 236 milyon liraya ulaştı” diye konuştu. 

VERGİ KAYBI ÖNLENDİ

Daha önce yüzde 21’lere kadar çıkan piyasadaki kaçak sigara oranının, 2016 itibarıyla yüzde 7,5 seviyelerine gerilediğini dile getiren Tüfenkci, geçen yıl genelinde 11 milyon 450 bin paket kaçak sigara ele geçirildiğini bildirdi. Böylece hem organize suç ve terör örgütlerinin kaynaklarının kesildiğini hem de önemli oranda vergi kaybının engellendiğini belirten Tüfenkci, vergi gelirlerinde 3 milyar liraya yakın artış sağlandığını söyledi. Ele geçirilen diğer ürünlere ilişkin de bilgi veren Tüfenkci, ”2015 yılına göre yüzde 70 artışla toplam 176 ton kaçak çay ele geçirdik. Bunları usulüne uygun şekilde imha ediyoruz. Akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele ilgili birimlerle yürüttüğümüz kapsamlı çalışmalar sonucunda, 805 milyon lirası bu yıl içerisinde olmak üzere toplamda 1 milyar 562 milyon lira tutarında vergi, ceza ve usulsüzlüğü ortaya çıkardık” dedi.

GÜMRÜKLER YENİDEN TASARLANDI

Komşu ülkelerde yaşanan karışıklıkların ardından gümrük kapılarını yeniden tasarladıklarına dikkat çeken Bakan Tüfenkci, bunun yanı sıra teknik cihaz ve ekipmanların da gözden geçirildiğini anlattı. Bülent Tüfenkci, ”İddia ediyorum; bütün dünyanın kullandığı ileri ekipmanların tamamı bizim gümrük kapılarımızda mevcut” dedi.

TÜRKİYE’YE GİRMEKTE ZORLANIYORLAR

Yolcu giriş çıkışlarında ‘Yüz Kayıt Sistemi’ni devreye aldıklarını dile getiren Tüfenkci, ayrıca gümrüklerde ‘Plaka Okuma Sistemi’ni hayata geçirdiklerini, böylece güvenlik ve işlemlerin hızlandırılması noktasında önemli fayda sağladıklarını belirtti. Alınan tedbirler neticesinde Türkiye’nin uyuşturucu trafiğinden kurtulduğunu kaydeden Tüfenkci, ”Uyuşturucu tacirlerinin Türkiye’ye girmekte zorlandıkları ve transit geçirmekte zorlandıkları için kuzeyi tercih ettiklerini de görüyoruz” dedi. Tüfenkci, ayrıca patlayıcı, çay, tütün ve uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele noktasında eğitilen dedektör köpeklerin sınır kapılarında başarılı şekilde görev yaptığını sözlerine ekledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X