Gümrükte “uzlaşma” 135 milyon lira getirdi

Gümrükte “uzlaşma” yolu ile 135 milyon liralık alacak tahsil edilirken, ticaret erbabı ile gümrük idaresi arasında 8 bini aşkın dosya yargıya gidilmeden çözüldü.

Gümrükte “uzlaşma” 135 milyon lira getirdi

AA muhabirinin  Gümrük ve Ticaret Bakanlığından edindiği bilgiye göre, gümrükteuzlaşma müessesesinin uygulamaya girdiği Eylül 2011’den bugüne kadar 9 bin 91 dosya için görüşmeler tamamlandı. Bu dosyalardan 8 bin 588’i uzlaşma ile sonuçlandırılırken, bu rakam toplam görüşülen dosya sayısının yaklaşık yüzde 95’ini oluşturdu. 

Bu kapsamda, Eylül 2011’den bu yana yaklaşık 135 milyon liralık alacak tahsil edildi. Tahsil edilen alacak tutarı 2014 sonu itibariyle 119 milyon lira düzeyindeydi.

Ticaret erbabı ile gümrük idaresi arasındaki vergi ve buna bağlı cezai ihtilafların yargıya gidilmeden, görüşme yoluyla çözülmesini sağlayan uzlaşma müessesesi, yargı yükünün hafiflemesine katkıda bulunurken, buna ilişkin davaların Hazineye maliyet yükünü de ortadan kaldırıyor.

Düzenleme ile yükümlüden istenilen vergi ve cezaların bir kısmından vazgeçilmesi karşılığında vergi alacağının hemen tahsil edilmesi imkanının sağlanması, bu sayede yargı sürecinin uzaması nedeniyle doğacak sıkıntıların önlenmesi ve çok sayıda davanın takip yükünün ortadan kaldırılması hedefleniyor. Söz konusu uygulama ile kamu alacağı sürüncemede kalmadan tahsil edilerek, bütçeye kaynak sağlanıyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X