Gurur lisesi

Fen liselerini kıskandıran başarılarıyla anılmaya devam eden Bursa Anadolu Lisesi, bu yıl 48 öğrencisini Tıp Fakültesine yolladı. Okuldan mezun olan 224 öğrencinin 198’i ülkenin en iyi üniversitelerine yerleşti.

Gurur lisesi
HABERİ PAYLAŞ

DERYA DEMİR PINAR

Bursa’nın köklü okullarından Bursa Anadolu Lisesi (BAL), bu yıl da başarı geleneğini bozmadı. Türkiye’nin en iyi üniversitelerine öğrenci yollayan lise, YKS’de elde ettiği başarı ile bir kez daha şehrin gururu oldu. Pandemi dönemine rağmen BAL, şehirdeki Fen ve özel liseleri geride bırakan sonuçlarıyla 224 mezun öğrencinin 198’nin çeşitli üniversitelere yerleşmesini sağladı. Öğrencilerin 48’i tıp, 20’si diş hekimliği, 15’i eczacılık, 74’ü mühendislik ve mimarlık, 19’u hukuk fakültelerine yerleşti. Bursa Anadolu Lisesi’nin 1970 yılından beri Türkiye’nin en iyi okullarından biri olduğunu söyleyen Okul Müdürü İsmet Aksu, yerleştirme oranlarıyla ülke çapında 19’ncu sırada yer aldıklarını kaydetti. Her yıl sınav sonuçlarıyla büyük bir başarı sağladıklarını ifade eden Aksu, “İlk binde 6 öğrencimiz yer aldı. Mezunlarımız; Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, ODTÜ gibi başarılı okullara yerleşmiş durumda. Geçen sene de büyük bir başarı oranı sağlayarak 45 tıp, 22 diş hekimliği fakültesi olmak üzere öğrencilerimizi yine en iyi okullara gönderdik” dedi.

“İLK 3 OKULDAN BİRİYİZ”

Hem öğrenci alımı yaparken hem de üniversiteye öğrenci gönderirken başarı sıralamasında Bursa’da ilk 3’te olduklarını kaydeden Aksu, “Bursa’da 6 Fen Lisesi var. Başarımız, 4 Fen Lisesi’nin de üstünde. Oranlara baktığımızda genel olarak kalan diğer iki Fen Lisesi’nden de başarılı sonuç elde ediyoruz. Bu doğrultuda geçen sene üniversite yerleştirme oranlarında Bursa’da 1’nci olduk’ diye konuştu. Okulun bu yıl yine başarılı öğrenciler tarafından tercih edildiğini belirten Aksu, ‘İl dışından 9 öğrenci aldık. 450 puanla ilk 20 binde olan öğrenciler tarafından tercih edildik. Başarılı öğrencilerin tercih ettiği bir okul olduğumuz için yerleştirme oranımız da bu kadar yüksek oluyor. Biz sadece öğrencilerimizi teşvik ediyor, onlara gerekli ortamı sağlıyoruz. Başarımıza başarı katarak bu eğitim dönemini de tamamlayacağız” ifadelerini kullandı.

“PANDEMİ EĞİTİME ENGEL DEĞİL’

Pandemi için her türlü hazırlıkları da tamamladıklarını kaydeden Aksu, “Geçen dönem öğrenci ve velilerimizle toplantı yaparak, dersleri en verimli haliyle vererek uzaktan eğitim sürecini tamamladık. Bu yıl da öğrenci ve velilerimizle iletişim halinde kalarak derslerimizi sürdüreceğiz. Derslerimizin 20 saati EBA, kalan 20 saatini ise diğer yazılımlar üzerinden veriyoruz. Öte yandan 9’ncu sınıf öğrencilerimizin okula ısınması için tüm koşulları sağlayarak mini bir tur yaptırdık. Onlara, okulumuzu tanıtarak bu sürece daha kolay adapte olmalarını sağlamaya çalıştık. Biz eğitimin en iyisi için çalışmaya devam edeceğiz. Çünkü pandemi eğitime engel değil” ifadelerini kullandı. Tüm vatandaşları maske ve mesafe konusunda dikkatli olmaya davet eden Aksu, “Her dikkatsizlik 18 milyon öğrencinin bir gün daha evde kalmasıdır. Hassas davranmamak bu kadar öğrencinin hakkını yemektir” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X