Hastanelerde aşı yoğunluğu

Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında SGK’ye bağlı çalışanların randevu sistemine dahil edilmesinin ikinci gününde hastanelerde yoğunluk oluştu.

Hastanelerde aşı yoğunluğu

Bursa’nın Gemlik ve Mudanya ilçelerindeki hastanelerde aşı randevusu alan vatandaşlar aşı poliklinikleri önünde sıraya girdi.

Vatandaşlar, aşılanmak için hastanelerde yoğun kuyruklar oluştururken, aşı yaptıranların önlem olarak 15 dakika süre ile aşı merkezi girişinde kurulan çadırda beklemesi istendi.

Eskişehir

Güncel nüfusu 2019 verilerine göre 887 bin 475 olan Eskişehir`de, yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı olan vatandaş sayısı 530 bini geçti.

Günlük 30 bin aşı kapasitesiyle hizmet veren Eskişehir`in sağlık birimlerinde, randevu sistemiyle aşıya gelenler uzun kuyruklar oluşturdu.

Özellikle Eskişehir Şehir Hastanesi ve Yunus Emre Devlet Hastanesinde saat 00.00`a kadar devam eden aşılama çalışmalarıyla birlikte son 24 saat içinde kentte 23 bin 150 doz aşı yapıldı.

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Uğur Bilge, gazetecilere yaptığı açıklamada, Eskişehir halkının aşıya gösterdiği ilgi için teşekkür ettiğini söyledi.

Aşı ile hem bireylerin hem de toplumun korunduğunu dile getiren Bilge, “Şimdiye kadar uygulanan aşılama çalışmalarında gerek Biontech gerekse Synovac aşılarında ciddi bir yan etki görmedik. Hastalığın ölüm dahil ciddi komplikasyonları düşünüldüğünde, aşının önemi bir kez daha ortaya çıkacaktır. Salgını aşıyla yeneceğiz.” dedi.

Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Aslı Melek Zeytin de aşının önemine değinerek, vatandaşları duyarlı olmaya davet etti. Eskişehir`de rekor sayıya ulaştıklarını belirten Zeytin, şöyle konuştu: “Eskişehir`de bugüne kadar yaptığımız aşı sayısı 530 bini geçti. 24 saat içinde 23 bin 150 dozla, aşılama çalışmalarının başından beri en yüksek sayıya ulaştık. 200 bin vatandaşımızın ise ikinci doz aşılaması tamamlandı. Diğer vatandaşlarımız da ikinci doz aşı için günlerini bekliyor. Hastanelerimiz ellerinden geldiğince kapasitelerini artırıyorlar. Şu an Eskişehir olarak günlük 30 bin doz aşı yapacak kapasitedeyiz. Toplumsal bağışıklığı sağlamamız gerekiyor. Bir an evvel maskelerimizden kurtulmak, normal yaşantıya dönmek için aşı hakkı kazanan tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz.”

Ankara

Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında SGK`ye bağlı çalışanların randevu sistemine dahil edilmesinin ikinci gününde Ankara`daki hastanelerde yoğunluk oluştu.

Kent genelindeki aşı merkezlerine gelen SGK`ye bağlı vatandaşlar, ilk doz aşılarını yaptırıyor.

Aşı merkezlerinde SGK çalışanlarının yanı sıra yaş ve meslek kriterleri kapsamında randevu sistemine dahil edilen diğer vatandaşlar da aşılarını oluyor.

Ankara Şehir Hastanesi`ne aşı olmak için gelen Pınar Sueri, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca`nın SGK`ye bağlı çalışanların aşı olabileceğini açıklamasının ardından hemen randevusunu oluşturduğunu, işlemler sırasında herhangi bir zorluk yaşamadığını söyledi.

Eşinin Covid-19`a yakalanıp yoğun bakımda yattığını, çok zor günler geçirdiklerini anlatan Sueri, “Aşı olmadığımızda sonuçları daha da ağır olabiliyor. O yüzden herkesin aşı olmasını istiyorum. Kimse böyle bir şey yaşamasın.” dedi.

Sueri, aşı sırasının çok çabuk ilerlediğini, sağlık personelinin çok yardımcı olduğunu ve işlemlerinin 15-20 dakika içerisinde tamamlandığını da sözlerine ekledi.

Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesi`nde aşı olmaya gelen vatandaşların yoğunluk oluşturduğu görüldü.

İHA – AA

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X