Hazinenin altın tahvilinde ikinci tur

Geçen yıl yaklaşık 2,5 ton altın toplanarak Merkez Bankasının rezervlerinin artırıldığını ifade eden Başbakan Yardımcısı Şimşek, altın tahvilinde ikinci ihraç için 26 Mart-20 Nisan arasında talep toplanacağını açıkladı.

Hazinenin altın tahvilinde ikinci tur

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, altın tahvilinde ikinci ihraç için 26 Mart-20 Nisan arasında 4 etap halinde Ziraat Bankasının 81 ildeki yaklaşık 320 şubesinde talep toplanacağını söyledi.
Şimşek, ülkede yastık altındaki altın miktarının en az 2 bin 200 ton olduğunun belirterek, bunun değerinin 300 milyar lirayı bulduğunun tahmin edildiğini kaydetti.

Söz konusu altınları ekonomiye kazandırmak için geçen yıl ekim ayında Türkiye genelinde altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı gerçekleştirildiğini hatırlatan Şimşek, yatırımcı tabanının geliştirilmesini, ihraç edilen enstrümanların çeşitlendirilmesini de amaçladıklarını anlattı.

Hazinenin bu ihracı sonucunda geçen yıl yaklaşık 2,5 ton altın toplanarak Merkez Bankasının rezervlerinin artırıldığına işaret eden Şimşek, yaklaşık 12 bin 800 vatandaşın altınlarını hem devlet güvencesinde saklama hem de altınlarına ek bir getiri elde etme fırsatı yakaladığını vurguladı.

Bu kapsamda katılımcıların yüzde 54’ünün kira sertifikası talebinde bulunduğunu, ilk ihraçta kadınların yoğun ilgisi olduğunu ve talebin yüzde 55’inin kadınlardan geldiğini ifade eden Şimşek, geçen yılki ihraçta yatırımcıların yüzde 51’ini 25-44 yaş aralığındaki kişilerin oluşturduğunu, altınların yüzde 41’inin de üç büyük şehirden toplandığını bildirdi.

ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI

Söz konusu enstrümanların ihracına bu yıl da devam edeceklerini dile getiren Şimşek, bu kapsamda çalışmaların tamamlandığının altını çizdi. Başbakan Yardımcısı Şimşek, ‘’Bu çerçevede 26 Mart-20 Nisan’da 4 etap halinde Ziraat Bankasının 81 ildeki yaklaşık 320 şubesinde talep toplanacak” dedi.

Şimşek, vatandaşlara yönelik daha etkin bir tanıtım kampanyası düzenleyeceklerini ve kamuoyunda farkındalığın artırılması için yeni reklam filmleri ile kamu spotlarının hazırlandığını söyledi. 

HİÇBİR KAYBA UĞRAMAYACAK

Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasının getirilerine de değinen Şimşek, yastık altında atıl bekleyen altınların değerlendirilmesi durumunda 6 ayda bir altın fiyatına endeksli yüzde 1,2 oranında (yıllık yüzde 2,4) lira cinsinden katkı verildiğini vurguladı.

Şimşek, sadece bu enstrümanlar için vergi oranının yüzde sıfır olarak belirlendiğine dikkati çekerek, ‘’Talep toplama dönemlerinde altınını banka şubelerine getiren vatandaşların altınları, hiçbir kayba uğramaksızın saflığı oranında birebir olarak kabul edilecek” diye konuştu.

BANKAYA GERİ SATILABİLİR

Şimşek, şunları kaydetti: ‘’Vadeden önce nakit ihtiyacı olan vatandaşların altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasını yine güncel altın fiyatlarından kolaylıkla bankaya geri satabilecek ve karşılığında Türk lirası olarak alabilecek.

Vade sonunda, duyurularda belirtilen tarihlerde başvuran yatırımcılar altınlarını fiziken çeyreklik Cumhuriyet ziynet altını olarak veya külçe altın olarak alabilecek. Söz konusu tarihlerde fiziki talepte bulunmayan yatırımcıların altınları vadesiz altın mevduat hesaplarına vade sonunda hesaben aktarılacak.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X