‘Hepimiz omuz omuza durmadıkça terörle başa çıkamayız’

Başbakan Davutoğlu, “Ankara’nın göbeğinde insanları katledenleri, insancıl bir örgüt gibi gösterme çabalarına karşı insanlık adına haykırıyorum, terör terördür ve kim yaparsa yapsın, hepimiz omuz omuza durmadıkça terörle başa çıkamayız.” dedi.

‘Hepimiz omuz omuza durmadıkça terörle başa çıkamayız’

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Avrupa’nın bugün tarihinin en büyük kitlesel göç dalgalarından biriyle karşı karşıya kaldığını söyledi.

 

Dünyada 230 milyon kişinin göçmen durumunda olduğunu, bunların 70 milyonun mülteci statüsünde bulunduğunu ifade eden Başbakan Davutoğlu, “Küreselleşmenin hayatın her alanını etkilediği böyle bir ortamda, adalet ve merhameti de küreselleştirmek zorundayız. Aksi halde dünyanın hiç bir bölgesinde, ne adaletten ne özgürlükten ne de güvenlikten söz edebiliriz.” dedi.

 

Davutoğlu, Suriyelilere yönelik açık kapı politikasına ilişkin, “Bizim, mazlumlara, masumlara kapımız açıktır, ülkemiz açıktır ama en önemlisi yüreğimiz ardına kadar açıktır ve açık kalacaktır. Önümüzdeki dönemde de bu insani tutumu sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

 

“Bölge ülkeler yalnız bırakıldı”

 

“Dostlarımız maalesef külfet paylaşımında gereken sorumluluğu üstlenmemiş, bölge ülkeleri yalnız bırakılmıştır.” diyen Davutoğlu, şöyle devam etti:

 

“Şunu özellikle vurgulamak istiyorum, Suriyeli kardeşlerimiz için yaptıklarımızdan ve yapacaklarımızdan, takdir edilmek için bahsetmedim ve buraya da takdir edilmek için gelmedim. Biz sadece sorunun ciddiyeti, boyutları ve külfet paylaşımının önemine dikkat çekmek için bunları uluslararası kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

 

Başbakan Davutoğlu, DAEŞ ile etkili mücadele için Suriye’de ihtilafın bir an önce sona erdirilmesi gerektiğini belirterek, “İhtilafı sona erdirmek için Suriyelilerin kendilerini tam anlamıyla özgürce ifade edebileceği yeni bir anayasa, adil ve hür seçimleri sağlayacak gerçek bir siyasi geçiş olmalıdır. Bunun Esad rejimi Şam’da oturmaya devam ettiği müddetçe mümkün olmayacağı da çok açıktır.” diye konuştu.

 

“Terörün İslam ile yan yana zikredilmesini şiddetle kınıyoruz” 

 

Terörü herhangi bir din veya etnik grupla ilişkilendirmenin yanlış olduğunu vurgulayan Davutoğlu, “Bu tam aksine teröristlerin amaçlarına hizmet etmektedir. Özellikle de terörün İslam ile yan yana zikredilmesini şiddetle kınıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

“PKK’yı meşrulaştırma çabaları DEAŞ’ı meşrulaştırma çabalarından farklı değildir”

 

Davutoğlu, şöyle devam etti:

 

“Kızılay’da, Ankara’nın göbeğinde otobüs beklemekte olan ve akşam barış içinde ailesine kavuşmak isteyen gençleri, çocukları, torunlarına kavuşmak isteyen yaşlıları canlı bomba ihtiva eden bir arabayla kendisini patlatarak katledenleri, DEAŞ’ın teröründen ayırt edip, onları insancıl bir örgüt gibi gösterme çabalarına karşı insanlık adına buradan haykırıyorum, terör terördür ve kim yaparsa yapsın, hepimiz omuz omuza durmadıkça terörle başa çıkamayız.”

 

“Bu saldırıları yapanlar belliyken ve o belgeler bütün dünyaya ifşa edilmişken, PKK ya da PYD’yi meşrulaştırma çabaları DEAŞ’ı meşrulaştırma çabalarından farklı değildir.” diyen Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

 

“PKK veya YPG, PYD için Avrupa’nın ortasında  para toplama kampanyaları ve propaganda toplantıları düzenlenirken ve bunlar silahla takviye edilirken, terörle mücadele konusundaki dayanışma mesajlarının anlamı kalmamaktadır. DEAŞ’ın Avrupa’daki faaliyetleri bizi ne kadar endişelendiriyorsa PKK’nın Avrupa’daki faaliyetleri de bizi ve sizleri o kadar endişelendirmelidir.”

 

“Terörü haklı göstermek hiçbir suretle kabul edilemez”

 

Terörle mücadelede istisnalar, derecelendirmeler ve nitelendirmelere yer olmadığını söyleyen Başbakan Davutoğlu, “Bir terör örgütünün başka bir terör örgütüne karşı mücadele veriyor olması o terör örgütünü meşru kılmaz. Terörü haklı göstermek hiçbir suretle kabul edilemez. Böyle bir anlayış, Avrupa’nın ve AB’nin üzerine inşa edildiği insan hakları, demokrasi ve hukuk üstünlüğü ilkelerine de aykırıdır. Bu çerçevede Avrupa Konseyi bünyesinde ırkçılık ve yabancı düşmanlığı ile mücadeleye yönelik bir platform kurulması fikrinin de tüm paydaşlarla birlikte özenle değerlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Davutoğlu, şu açıklamalarda bulundu:

 

“Kim yaparsa yapsın, ister DEAŞ, ister PKK, ister DHKP-C, kim yaparsa yapsın, eğer sokaklara mayın döşerse, eğer damlara keskin nişancılar yerleştirirse, eğer bomba yüklü arabalarla vatandaşlarımın üzerine saldırırsa onu durdurmak benim asli görevimdir ve bu mücadele siz isteseniz de istemeseniz de her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kendini güvenli hissedene kadar devam edecektir.”

 

“Demokratik değerlere aykırı tek madde anayasamızda bulunmayacak”

 

Başkan Davutoğlu, yeni anayasa çalışmalarını da değerlendirerek, “Anayasanın ruhunda Avrupa Konseyi’nin temel ilkeleri, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi temel unsur olacak. Bunu size bir garanti olarak, teminat olarak söylüyorum. Dünyanın evrensel demokratik değerlerine aykırı tek bir madde anayasamızda bulunmayacak.” dedi.

 

“Anlaşmada aksayan bir yön yok”

 

Davutoğlu, Türkiye ile AB arasındaki mutabakata ilişkin ise “Anlaşmada aksayan bir yön yoktur. Varsa da muhataplarımız bellidir. Aksine biz aksayan yönlerden bahsedebiliriz Türkiye olarak, özellikle 3 milyar avronun Suriyelilerin hizmetinde kullanılması bağlamında ki sadece Suriyeliler için ayrılmıştır. Ama biz bunları dahi gündeme getirmiyoruz. Çünkü önemli olan burada insani konudur. Tekrar bebeklerin cesetlerinin  ne Türk kıyılarına ne de Ege adalarına vurmasını istemiyoruz.” şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X