İngilizlerden Adıyaman’a ‘güneş’ parkı

Merkezi İngiltere’de bulunan Hive Energy Türkiye Genel Müdürü Metin, 11 milyon dolarlık doğrudan yabancı yatırım olarak kurdukları Adıyaman Güneş Parkı’nda elektrik üretimine başladıklarını söyledi.

İngilizlerden Adıyaman’a ‘güneş’ parkı
HABERİ PAYLAŞ

Metin, yaptığı açıklamada, şirket tarafından İngiliz Ticaret Odası’nın desteği ve rehberliğinde hem Türkiye hem de İran’da iş geliştirme hedefleri belirlendiğini söyledi.

Bu hedefler doğrultusunda bölgedeki ekonomik potansiyeli fark ederek 2015’te Ankara’da ofis açıldığını ve çalışmalara hız verildiğini anlatan Metin, şirketin Türkiye’deki ilk yatırımı olan Adıyaman Güneş Parkı ile ekonomiye ve yerel halka fayda sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.

BİN 300 APARTMANA YETECEK KADAR

Metin, şirketin Birleşik Krallık’ta güneş parkı projelerindeki uzmanlığı ile tanındığını dile getirerek, ”Günde 7,2 saate ulaşan yıllık ortalama güneşlenme süresi, coğrafi ve politik avantajları, güneş enerjisi üretimi için Türkiye’yi en ideal ülke konumuna getiriyor.

Bu rakamlar, ülkenin tükettiği tüm elektriği karşılamaya yeteceğini gösteriyor. Biz de bu doğrultuda, 11 milyon dolarlık doğrudan yabancı yatırım olarak kurduğumuz Adıyaman Güneş Parkı projemizle elektrik üretimine başladık.

10 megavat kurulu güce sahip tesis, bin 300 apartmanın yıllık enerji tüketimine eş güneş elektriği üretecek” diye konuştu. Hive Energy çeşitli sahalarda yatırımlara devam ederken, İngiltere’nin 300 megavatlık ilk ‘süper güneş parkını’ geliştiriyor.
 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X