İsrafa karşı seferberlik çağrısı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, gıda israfının önlenmesine yönelik, ”Ülkemizde her gün 5 milyona yakın ekmek ve her yıl 18 milyon tonu aşkın sebze ve meyve çöpe gidiyor.

İsrafa karşı seferberlik çağrısı
HABERİ PAYLAŞ

İsrafı önlemek için yeni bir seferberlik ilan edilmeli” çağrısında bulundu. İsraf edilen ekmeğin parasıyla her yıl 60 hastane ve 120 okul yapılabileceğini belirten Palandöken şöyle devam etti: ”Yapılan tüm çalışmalara ve alınan önlemlere rağmen gıda israfında istenilen düzeyde iyileşme görülemedi.

Tonlarca yaş sebze ve meyve üretim ve tüketim aşamasında çöpe gidiyor. İsraf edilen gıdanın maliyeti, üreticinin, satıcının ve tüketicinin cebinden çıkıyor.

Gıda israfını üretim ve tüketim aşamasında önlemek için herkese büyük görev düşüyor. Okul sıralarından başlayarak çocuklarımıza israftan kaçınmalarını ve tasarrufu en iyi şekilde öğretmeliyiz.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X