İşsizlik en çok gazetecilik ve bilgisayar mezunlarını vurdu

Türkiye’de geçen yıl yükseköğrenim mezunları arasında işsizliğin en yüksek görüldüğü alan “gazetecilik ve enformasyon” oldu.

İşsizlik en çok gazetecilik ve bilgisayar mezunlarını vurdu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2014’te işsizlik oranı yüzde 9,9’a yükselen Türkiye’de okuma-yazma bilmeyenlerin işsizlik oranı yüzde 6,3 olarak belirlendi.

Okuma-yazma bilen fakat bir okul bitirmeyenlerin işsizlik oranı yüzde 11,1’i buldu. İlkokul mezunlarının işsizlik oranı yüzde 7,8, ilköğretim, ortaokul ve orta dengi meslek okullarından mezun olanların işsizlik oranı yüzde 11,8, genel lise mezunlarının işsizlik oranı yüzde 11,9, meslek lisesi mezunlarının işsizlik oranı yüzde 10,6 olarak tespit edildi.

Geçen yıl itibarıyla 5 milyon 691 bin yüksekokul ve üniversite mezunundan; 606 bini işsiz kaldı, yüksekokul ve fakülte mezunlarının işsizlik oranı yüzde 10,6 oldu.

7 bin gazeteci işsiz

Yükseköğrenim mezunların arasında işsizliğin en yüksek görüldüğü alan yüzde 29,1 ile “gazetecilik ve enformasyon” oldu. 

Toplam 24 binlik iş gücüne rağmen, 17 bin gazetecinin istihdam edildiği sektörde, 7 bin gazeteci işsiz kaldı.

Gazetecilik ve enformasyon alanından mezun olanların işsizlik oranı, yüksekokul veya fakülte mezunlarının ortalama işsizlik oranını neredeyse 3’e katladı.

İşsizlik sıralamasında ikinci sırada yüzde 16,6 ile “bilgisayar” alanı yer aldı. Bu alanda işsiz kalanların sayısı 20 bini buldu. Bunu yüzde 16,3 ile “sanat”,  yüzde 15,1 ile “yaşam bilimleri”, yüzde 14,4 ile “fizik bilimleri”, yüzde 14,1 ile de “sosyal ve kişisel hizmetler” izledi.

İşsizlik oranları, ortalamanın üzerinde kalan diğer alanlar ise şöyle:

“İş ve yönetim yüzde 13,6, imalat ve işleme yüzde 13,2, ulaştırma hizmetleri ve çevre koruma yüzde 12,4, tarım,ormancılık ve balıkçılık yüzde 11,7, sosyal bilimler ve davranış bilimleri yüzde 11,2,  mimarlık ve inşaat  yüzde 11,0.”

En düşük işsizlik güvenlik hizmetlerinde 

Öte yandan “güvenlik hizmetleri” yüzde 2,5 ile işsizlik oranının en düşük olduğu alan oldu. 119 binlik iş gücünün sağlandığı alanda sadece 3 bin kişi işsiz kaldı.

“Sağlık” da yüzde 3,2 işsizlik oranı ile şanslı alanlar arasında yerini aldı. Bunu yüzde 7,2 ile “beşeri bilimler”, yüzde 7,3 ile “veterinerlik”, yüzde 7,5 ile “hukuk”, yüzde 8,8 ile “mühendislik ve işleri”, yüzde 9,7 ile de “matematik ve istatistik” takip etti.

İstihdama sağlık “kan” verdi

Mezun olunan alanlar arasında en yüksek istihdam oranının bulunduğu alanlar ise yüzde 83,1 ile “sağlık”, yüzde 83 ile de “veterinerlik” oldu. İstihdam oranı “mühendislik ve işleri”nde yüzde 79,7’yi, “güvenlik hizmetleri”nde yüzde 79,4’ü buldu.

İş gücüne katılımda da ilk sırayı yüzde 89,5 ile “veterinerlik”, yüzde 85,8 ile de “sağlık” aldı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X