Kargo’da dev satınalma

Merkezi ABD’de bulunan kargo şirketi FedEx, Hollandalı rakibi TNT Express’i satın almak için 4,8 milyar dolarlık teklif sundu.

Kargo’da dev satınalma
HABERİ PAYLAŞ

İki şirket tarafından yapılan ortak açıklama, FedEx’in internet sitesinde yer aldı. Buna göre, FedEx’in sunduğu teklif, TNT hisselerinin borsada son 3 ayda ortalama fiyatı 5,63 Euro’nun, yüzde 42 üzerinde olan 8 Euro’ya denk geliyor. Söz konusu teklifin, TNT yönetimi tarafından oybirliğiyle mevcut hissedarlara tavsiye edildiği belirtilen açıklamada, TNT Express’te çalışanların haklarının korunacağı ifade edildi.

KAYGILAR GİDERİLECEK

Açıklamada, teklifin gelecek yılın ilk yarısında sonuçlandırılmasının beklendiği, tekel oluşabileceğine yönelik kaygıların da giderileceği kaydedildi. FedEx Yönetim Kurulu Başkanı Frederick W. Smith, bu stratejik satın almanın FedEx’in hissedarlarına, çalışanlarına ve müşterilerine önemli bir değer katacağına inandıklarını belirterek, özellikle sürekli büyüyen e-ticaret konusunda uluslararası taşımacılık çözümlerini artırmalarına yardımcı olacağını bildirdi.

UPS’İN HAMLESİ SONUÇSUZ KALMIŞTI

TNT üst yöneticisi Tex Gunning, teklifin TNT’de önemli dönüşümlerin olduğu bir zamanda geldiğini ifade ederek, iş ortakları için iyi bir haber olduğunu vurguladı. Öte yandan, Amerikalı kargo şirketi UPS’in, 2013’te TNT Express’i 6,9 milyar dolara satın alma girişimi, Avrupa Komisyonu’nun Avrupa’da tekel oluşabileceğine yönelik kaygılarından dolayı başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X