Kirazlıyayla köylüleri adalet istiyor

Yenişehir’in Kirazlıyayla köyünde yapılmak istenen maden tesisinin durdurulması için dün 1. İdare Mahkemesi’nde görülen dava; 7 kişilik bilirkişi heyetinin ‘ÇED yeterli değil, kurulacak tesis, tarım ve hayvancılığı olumsuz etkiler’ raporuna rağmen bir kez daha ertelendi.

Kirazlıyayla köylüleri adalet istiyor

DERYA DEMİR PINAR

Bilirkişinin olumsuz raporu üzerine ‘yürütmenin durdurulmasını’ bekleyen köylüler, hayal kırıklığına uğradı. Dün Adliye önünde bir araya gelen köylüler, mahkemenin kararına gözyaşları içerisinde tepki gösterdi.

“YAŞAM ALANLARIMIZI YOK ETTİLER”…

Direnişlerini mart ayından bu yana devam eden ettiren köylüler, “Son nefesimize kadar mücadele edeceğiz. Gerekirse Ankara’ya yürüyeceğiz. Orası bizim kalbimiz. İnsan kalpsiz yaşar mı? Yaşam alanlarımız yok edildi. Mezarlarımızı bile elimizden alındı. 16 mezarımız firmanın sahasında kaldı. Ölmüş anne babalarımızı ziyaret edemiyoruz. Mezarlardaki ölülerimizi bile rahat bırakmıyorlar. Fabrikayı istemiyoruz temiz hava solumak istiyoruz. Göletlerimiz kurudu, kurbağaların bile içeceği su kalmadı. Ekinlerimiz yok oldu. Kanser olmak istemiyoruz. Devletin hakimlerinden adalet istiyoruz” dediler.

BİLİRKİŞİNİN OLUMSUZ RAPORUNA RAĞMEN…

Köylülerin avukatı Osman Atalay Akman da, “1. İdare Mahkemesi’nde maden tesisinin ÇED olumlu raporunun iptali için davası sürüyor. Mahkeme tarafından 7 bilirkişi belirlendi. Bilirkişi raporlarında ‘bu tesisin yapılamayacağı, yer seçiminin yanlış olduğu, deprem kuşağı üzerinde bulunduğu, yerleşim alanlarına çok yakın olduğu, tarım ve hayvancılığı da olumsuz etkileyeceği’ faktörler belirtilmesine rağmen yürütmeyi durdurma kararı verilmedi. Mahkemenin, kendisinin belirlediği 7 kişinin raporuna uymasını istiyoruz” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X