Kırsalın üreten kadınları örgütleniyor: Yaşamın her alanında kadın hareketi!

Bursa’da, kırsalda üreten kadının ekonomiye katılmasını sağlamayı hedefleyen 24 kadın kooperatifi ve 30 civarı köy kadın derneği var. Geçen dönemden beri TBMM bünyesinde önemli çalışmalar yapan AK Parti Bursa Milletvekili ve Kadın Kolları Teşkilat Başkanı Emine Yavuz Gözgeç şu aralar heyecanlı.Kadının ekonomideki etkisini arttırmayı hedefleyen çalışmaların geldiği noktada kadın kooperatifleri ve köy kadın dernekleri ödül töreninde bir araya gelecekler… Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz yazdı…

Kırsalın üreten kadınları örgütleniyor: Yaşamın her alanında kadın hareketi!

Aslında… Konu, Türkiye’nin gelişmişlik kriterleri açısından önem taşıyor. Bunun yolu da örgütlü toplumdan geçiyor. Üstelik, sosyal yaşam konusunda eksik kalan kırsaldaki kadın için daha da önemli.

İşte…

Kırsalda zaten üretimin içinde olan kadının ekonomik güce de ulaşabilmesi son dönemin en önemli hedefleri arasında yer alıyor.

Hatta…

Siyasi yaşamında bunu kendine misyon edinen, geçen dönem TBMM’de Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu bünyesindeki Kırsal  Alanda  Kadının Güçlendirilmesi ve Kadın Girişimciliğin Desteklenmesi Alt Komisyonu Başkanı olan AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç bu dönem AK Parti Genel Merkezi Kadın Kolları Teşkilat Başkanı olarak programına kırsalda kadının güçlenmesi konusunu da aldı.

Aradığımızda…

AK Parti Kadın Kolları Kampı için Kızılcahamam’daydı. Yürüttüğü çalışmaların geldiği noktayı şöyle anlattı:

Kırsaldaki kadının üretim yanında pazarlamanın da içinde olmasını, ihracat yapabilir hale gelmesini hedefliyoruz. Bunun yolu da kırsaldaki kadın kooperatifleri ve köylerdeki kadın derneklerinden geçiyor.”

Üzerinde durduğu şu:

Kırsalda kadın kooperatiflerinin güçlenmesi aynı zamanda kadın girişimciliği ve kadın istihdamının artması demek. Böylece kadınların birlikte iş yapma kültürleri gelişiyor. Kadınların ticaret hayatına, ekonomiye katkı koymasını sağlıyor. Ortaya ekonomik değer çıkıyor.”

Umudu şu:

Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının devamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X