‘Küçük 1 aile’ Göbeklitepe’de

Muğla – Şanlıurfa arasını bisikletleriyle kateden ve kendilerine ‘Küçük 1 aile’ adını veren Pekçedenöz ailesi, 27 gün sonra Göbeklitepe’ye ulaştı.

‘Küçük 1 aile’ Göbeklitepe’de
HABERİ PAYLAŞ

Muğla’dan bisikletleriyle yola çıkan ve kendilerine ‘Küçük 1 aile’ adını veren Pekçedenöz ailesi, yaklaşık bin 200 kilometrelik yolu aşarak Şanlıurfa’daki Göbeklitepe’ye ulaşmayı başardı.

Pekçedenöz ailesi Şanlıurfa kent merkezinde kendilerini karşılayan Urfa Bisiklet Topluluğu (URBİT) üyeleriyle Göbeklitepe’ye doğru pedal çevirdi. Pekçedenöz ailesi 27 gün süren yolculuklarının ardından ‘tarihin sıfır noktası’ diye adlandırılan UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Göbeklitepe’ye ulaştı. Pekçedenöz ailesini burada Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan ile URBİT üyeleri ve Özgül Pekçedenöz’ün annesi Birsen Çelik karşıladı. Bisikletlerini bırakarak Göbeklitepe ören yerini gezen aile, İl Kültür ve Turizm Müdürü Aslan’dan tarihin sıfır noktasıyla ilgili bilgi aldı. 

Rüştü Pekçedenöz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Göbeklitepe’nin anlam ve önemine dikkati çekmek için yola çıktıklarını söyledi. Zorlu geçen bin 450 kilometre sonrasında Göbeklitepe’ye ulaştıkları için mutlu olduklarını anlatan  Pekçedenöz, şöyle devam etti:

SADECE KİTAPLA OLMAZ…

‘Çocuklara coğrafyayı, tarihi gerçekten öğretmek istiyorsak bazı zorlukları göze almamız lazım. Çocuklara sadece kitap okuyun demekle olmaz. Ailelerin görevleri onları motive etmek, onlara örnek olmaktır. Biz bu 1450 kilometre boyunca çocuklarımızı birçok tarihi ören yerlerini gezdirdik. Sanıyorum bu temel, onların ufuklarını açacak yeni maceralara teşvik edecek. Bizim dışımızdaki ailelerin de bu motivasyondan etkileneceğini düşünüyorum. Bu yolculuk sayesinde çok güzel insanlarla tanıştık ve çok güzel yerler gezdik.’
Pekçedenöz, çocuklara yenilenebilir enerji kaynaklarının aşılanması gerektiğini vurgulayarak, insanların bisikleti hayatlarının bir parçası haline getirmelerini istedi.

Zor ama keyifliydi

Yolculuk sırasında zaman zaman zor ama bir o kadar da keyifli vakit geçirdiklerini aktaran Pekçedenöz, ‘Yol boyunca bizi en çok zorlayan şey yokuşlar oldu. 25 kilometreyi bulan yokuşlar vardı, sosyal medyada bunu paylaştık ama pes etmedik. Çocuklara pes etmemeyi öğretmek de bu yolculuğun vurgulamak istediğim yanlarından biriydi. Göbeklitepe inşallah hak ettiğinden daha iyi yere gelecek, son 10 kilometredeki asfalt çok kötü lütfen bu asfaltı düzeltelim’ şeklinde konuştu.

Anne Özgül Pekçedenöz ise kendileri için güzel bir anı olarak kalacak çok güzel 27 gün geçirdiklerini belirterek, ‘Sürücülere sesleniyorum lütfen bisikletli gördüğünüz zaman onlara saygılı davranın. Bisikletlerin yakınından değil de biraz daha uzağından geçiniz, dibimizden geçtikleri zaman rüzgar etkisi yaratıyor ve bütün dengemizi bozuyor, bu konuda sürücülerin biraz daha dikkatli olması gerekli’ dedi.

BİSİKLETLİLERİ DE DÜŞÜNÜN…

14 yaşındaki Ceren de bazı yolların bisiklet kullanmaya elverişli olmaması nedeniyle buralarda çok zorlandığını dile getirerek, yolların yapım aşamasında bisikletlilerin düşünülmesi gerektiğini söyledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X