‘Küçük işletmem için’ projesiyle Bursa’daki işletmelere büyük destek

Metro Türkiye Öncülüğünde Hayata Geçirilen “Küçük İşletmem İçin” Projesi, Bursa’daki İşletmelere Can Suyu Oldu.

‘Küçük işletmem için’ projesiyle Bursa’daki işletmelere büyük destek
HABERİ PAYLAŞ

Metro Türkiye’nin pandemi sürecinden etkilenen yeme-içme sektöründeki küçük işletmelere can suyu olmak üzere başlattığı ve iş ortakları ile büyüttüğü “Küçük İşletmem İçin” projesi kapsamında Bursa’da destek alan pastaneden kebapçıya dürümcüden mantıcıya 77 işletmeye ürün ve hizmetler teslim edildi.

25 Eylül 2020 – Metro Türkiye’nin koronavirüs salgınından etkilenen yeme-içme sektöründeki küçük işletmeleri desteklemek üzere 29 Nisan’da başlattığı “Küçük İşletmem İçin” projesinde tüm teslimatlar tamamlandı. Türkiye genelinde 4.500’e yakın işletmenin başvurduğu proje kapsamında başvuru şartlarını karşılayan toplam 1.500 işletme ürün ve hizmet desteği alıyor. Projeden faydalanan Bursa’daki 77 işletmeye de işletme başına 5.000 TL ürün ve hizmet desteği ulaştırılırdı. Böylece hem iskender, İnegöl köftesi ve kestane şekeri gibi yerel lezzetleri sunan işletmelere destek sağlandı hem de yerel ekonomiye katkıda bulunuldu.

“Pandemi sürecinde bir can suyu oldu”

Proje kapsamında ürün ve hizmet desteği alan Piraye Cafe’nin sahibi Yüksel Akgün, “Pandemi sürecinde işletmeler kendini yalnız hissetti ve gelecek kaygısı yaşadı. Metro Türkiye’nin bu konuda harekete geçerek bizlere destek vermesi son derece kıymetli, bizlere de moral oldu. Maddi boyutundan da öte birlikte çalıştığınız bir iş ortağınızın, yanınızda yer almasının manevi değeri çok fazla. Proje kapsamında verilen desteği ise her zaman aldığımız ürünlerde kullandık. Bu destek bizim işletmemiz açısından pandemi sürecinde bir can suyu oldu diyebilirim. Metro Türkiye’ye ve iş ortaklarına bu çalışması için teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

“Bu destek bize hareket alanı sağladı”

Proje kapsamında destek alan bir diğer işletme olan Banım Catering’in sahibi Furkan Hanay ise şunları söyledi: “Pandemiden dolayı zor günler geçirdik. Sadece biz değil tüm yeme içme sektörü için zorlu bir süreç yaşandı ancak Metro’nun bu desteği bize hareket alanı sağladı. Böylesine zorlu bir dönemde yanımızda olduğu ve desteğini bize hissettirdiği için Metro Türkiye’ye teşekkür etmek istiyorum.”

“En az 1,5 – 2 aylık ürünümüzü tedarik ettik”

Projeden faydalanan Doors Sanat Cafe’nin sahibi Volkan Yazarel ise pandemi sebebiyle herkesin zor bir süreçten geçtiğini belirterek, “Pandemi bizi sağlık açısından etkilediği gibi psikolojik açıdan da etkiledi. Metro Türkiye tarafından verilen desteğin psikolojik olarak bize büyük bir katkısı oldu. Çünkü pandemi nedeniyle insanlar evlerinde kalırken maddi sorunlar da ortaya çıktı, biz de işletme sahipleri olarak aynı şekilde bu zorlukları yaşadık ve bu destekle derin bir nefes almış olduk. Metro Türkiye ile zaten uzun yıllardır çalışıyoruz. En çok memnun kaldığımız noktalardan birisi de bizimle sürekli ilgilenmeleri, onlarla birlikte çalıştığımızı bize yakından hissettiriyorlar. Bu projeden aldığımız desteği de mutfak kısmında kullandık. Bu destek bize uzun vadede büyük bir rahatlık sağladı. En az 1,5 – 2 aylık ürünümüzü tedarik ettik. Metro Türkiye’ye ve iş ortaklarına yardımları için çok teşekkür ederiz.” dedi.

“İskender, İnegöl köftesi ve kestane şekeri gibi yerel lezzetlerinin korunmasına katkı sunduk”

Projeyle birlikte, pandemi nedeniyle zor bir süreçten geçen küçük işletmelere katkı sağlamaktan memnuniyet duyduklarını belirten Metro Türkiye Bursa Mağaza Müdürü Vural Yüce, “Metro Türkiye olarak dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladığımız bu dönemde, iş ortaklarımızla el ele vererek #kücükisletmemicin hareketini başlattık. Bu proje ile yeme-içme sektöründeki küçük işletmelerin bulundukları zor durum ile ilgili kamuoyunda bir farkındalık yaratmayı amaçladık ve yardıma hazır kurumlarla yardıma ihtiyaç duyan işletmeleri ortak bir platformda buluşturduk. Böylece, tüm Türkiye’de dolaylı olarak 10 bin sektör emekçisinin işlerini devam ettirebilmelerine ve 3 milyar TL’lik yerel ekonominin canlandırılmasına destek verilirken Bursa’daki 77 işletmeye de can suyu olacak yardım sağlandı. İskender, İnegöl köftesi ve kestane şekeri gibi yerel lezzetlerin korunmasına ve devamlılığına da katkıda bulunuldu. Herkes mahallesindeki küçük işletmeleri ziyaret ederek bu zorlu dönemde onlara destek verebilir. Küçük gibi görünen bireysel katkılarımız yerel ekonomiye önemli bir katkı sağlıyor.” dedi.

Türkiye genelinde 8 milyon TL değerinde ürün ve servis desteği

Metro Türkiye’nin 500 işletmeye ürün bağışı yaparak Gıda Kurtarma Derneği ve Dude Table iş birliğinde başlattığı Küçük İşletmem İçin projesi, ana partner Coca-Cola ile birlikte Unilever Food Solutions, Pepsico, P&G, Barilla, Orkide Yağ, Altınmarka, Reis Gıda, Dimes Türkiye, Upfield, Bursa Pazarı, Hekimoğlu Un, Dardanel ve Mikro Yazılım’ın da destekleriyle bir iyilik hareketine dönüştü. Türkiye genelinde destekten yararlanan 1.500 işletme “Mutfağa Dönüş” sürecinde kendi bütçelerini kira bedeli, fatura giderleri, personel ödemesi gibi diğer harcamalara yönlendirebilme imkânı buldu. Üç ayda toplanan ürün ve hizmet desteği 8 milyon TL’yi buldu, 10 binden fazla çalışanın ise istihdamı korundu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X