Küçük kızı dövdüğü öne sürülen diş hekimine soruşturma

Bursa’da annesinin sallanan süt dişini kontrol ettirmek için hastaneye götürdüğü 8 yaşındaki İrem Eti’nin, ağzını açmadığı gerekçesiyle kadın diş hekimi R.G. tarafından yüzüne diş çekim aleti tarafından vurulduğu, kolundan tutulup koltuktan atıldığı iddia

Küçük kızı dövdüğü öne sürülen diş hekimine soruşturma

Olay, geçen 29 Kasım Salı günü saat 13.30 sıralarında Osmangazi ilçesi İstiklal Mahallesi’nde bulunan Devlet Hastanesi Hürriyet Semt Polikliniği’nde meydana geldi.

38 yaşındaki Tülay Eti, kızı İrem’i sallanan süt dişini kontrol ettirmek için doktora götürdü.

Küçük kızı yalnız içeri alıp koltuğa oturtan diş hekimi R.G., İrem Eti’den ağzını açmasını istedi. Dişçiden korktuğu için ağzını açmayan İrem Eti’ye, diş hekimi R.G., iddiaya göre, ‘Bu dişi çekmek lazım, çektirmeyeceksen niye geldin?’ diye bağırdı, ardından da elindeki diş çekme aparatıyla yüzüne vurdu, kolundan tutarak oturduğu koltuktan fırlattı. Çığlıklar içinde bağırarak kapıyı açıp annesine koşan küçük kız olan- biteni anlattı.

ANNEYE DE TOKAT ATTI İDDİASI

Kızının anlattıkları karşısında şoke olan Tülay Eti, İrem’in yüzünde kızarık, kolunda morluklar ve tırnak izlerini görünce R.G.’nin odasına girdi. Diş hekimi R.G. ile anne Tülay Eti arasında tartışma çıktı. Tartışma sırasında R.G. iddiaya göre, “Madem kızın ağzını açmayacaktı niye getirdin?” diyerek Tülay Eti’ye de tokat attı. Bu sırada içeriye giren güvenlik görevlileri, Eti’yi hastane dışına çıkardı.

Polis merkezine giden Tülay Eti, diş hekimi R.G.’nin kızını dövdüğünü ifade ederken şikayetçi oldu. Eti, ifadesinde, “Kızımın sol kolu ve yüzündeki morlukları görünce içeri girip niçin böyle bir şey yaptığını sorduğumda bana da bağırıp tokat attı, daha sonra aramıza güvenlik görevlileri girip ayırdılar ve beni dışarıya çıkardılar, beni ve kızımı darp eden doktordan şikayetçiyim” dedi.

PSİKOLOG EŞLİĞİNDE İFADESİ ALINDI

Yaşı küçük olduğu için Osmangazi İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Suç Önleme ve Soruşturma Büro Amirliği’nde Avukat ve psikolog eşliğinde ifadesi alınan İrem Eti, şöyle dedi:

“Annemle birlikte doktora gittik. Annem dışarıda kaldı, hemşire beni içeriye yalnız aldı, koltuğa oturttu. Doktor bayan ağzımı açmamı istedi, canım acıyacak diye açmadım. Sonra bana ‘Otur, dişine bakacağım mecbursun’ diyerek elindeki aletle bir şeyler yaptı, ‘Canım yandı, acıyor’ diye yüksek sesle bağırdım, bunun üzerine bayan doktor elindeki alet ile önce ağız kenarıma, sonra alın bölgeme sert bir şekilde vurdu. Ben acı ile istemediğimi söyleyince oturduğum koltukta sol kolumdan tutarak dışarıya doğru fırlattı.”

İfadesi sırasında İrem Eti’nin yanında bulunan psikolog Özgün Baştürk Kahveci ise “Mağdur ile ifade öncesi yaptığım görüşmede ifadesi sırasında anlattığı gibidir mağdur yaşı itibariyle yer, zaman ve neden sonuç ilişkisini kurabilecek bilinçsel seviyededir” dedi.

İrem Eti’nin babası Hüseyin Eti ise, eşi ve kızıma vurduğunu öne sürdüğü diş hekimini suçladı. Hüseyin Eti ayrıca kendisinin Devlet Hastanesi Başhekimliği’nden arandığını kendisine yapabilecekleri bir şeyin olup olmadığını sorduklarını söyledi. Tülay Eti ve İrem Eti, Çekirge Devlet Hastanesi ve Adli Tıp Kurumu’ndan darp raporu aldıktan sonra savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Yöneltilen suçlamayı kabul etmeyen diş hekimi R.G. hakkında Bursa Kamu Hastaneleri Birliği tarafından idari soruşturma açıldı. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın, müfettiş raporuna göre işlem yapılacağını söyledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X