Leyla’nın davasında şoke eden ses kaydı!

Ağrı’da 2018 yılında kaybolduktan 18 gün sonra cansız bedeni bulunan 4 yaşındaki Leyla Aydemir’in karara bağlanan davası, Ağrı 1. Ağır Ceza Mahkemesinde yeniden görülmeye başlandı. Duruşmada Leyla Aydemir’in anne ve babasının avukatı Erdoğan Tunç’un eline geçen ses kaydında, Leyla Aydemir’in kaybolduğu süre zarfında iddiaya göre arama çalışması yapan AFAD ekiplerinin kilerde Leyla’nın sesini duyduğunu ancak amca Yusuf Aydemir’in AFAD çalışanına “Ses etme duyulursa beni öldürürler’ dediğini söyledi.

Leyla’nın davasında şoke eden ses kaydı!

Ağrı şehir merkezinde yaşayan Şükran ve Nihat Aydemir çiftinin 7 çocuğundan 6’ncısı olan Leyla Aydemir, 2018 yılında Ramazan Bayramı dolayısıyla geldikleri dedesinin yaşadığı Ağrı’nın Bezirhane köyünde 15 Haziran günü kaybolmuştu.

Tüm Türkiye’nin bulunması için seferber olduğu Leyla’nın 18 gün sonra köye 3 kilometre uzaklıktaki Kurudere mevkiinde cansız bedeni bulunmuştu.

6 SANIK İÇİN BERAAT VERİLMİŞTİ

İHA’da yer alan habere göre Ağrı 1. Ağır Ceza Mahkemesinde 2 Ekim 2020 günü görülen karar davasında, tutuklu sanık amca Yusuf Aydemir hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilirken, tutuksuz 6 sanık hakkında beraat kararı verilmişti.

AMCASI DA TAHLİYE EDİLMİŞTİ

Karar davasının ardından tutuklu amca Yusuf Aydemir de tahliye edildi. Minik Leyla’nın davası Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesinin 7 sanık hakkında Ağrı 1. Ağır Ceza Mahkemesinin daha önce verdiği kararı bozması sonrası ilk kez görülmeye başlandı. Duruşmaya sanıklar eksiksiz katılırken, minik Leyla’nın annesi Şükran Aydemir, babası Nihat Aydemir katılmadı.

7 SANIK HAKİM KARŞISINDA

Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nin Mehmet Ali Aydemir, amca Musa Aydemir (28),amca Yusuf Aydemir (42) ve köylülerden Besim Dursun (47) ile eşi Hatun Dursun (55),Ayşe Artam (37) ve eşi Yıldırım Artam (40) hakkında Ağrı 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin daha önce verdiği kararı bozması sonrası ilk kez hakim karşısına çıktı.

“KİLERDE LEYLA’NIN SESİ DUYULDU”

Duruşmanın başında dinlenen Leyla’nın ailesinin avukatı Erdoğan Tunç, “Elimize gelen ses kaydında arama kurtarma çalışmalarında AFAD çalışanları kendi aralarında konuşurken esmer birinden şüpheleniyoruz diyorlar. Yapılan değerlendirmede AFAD çalışanın kilerde Leyla’nın sesini duyduğunu bunun üzerine amca Yusuf Aydemir’in AFAD çalışanına ‘ses etme duyulursa beni öldürürler’ diyor. Bunu üzerine AFAD ekibinden kişi ses etmiyor. Biz Leyla’nın avukatı olarak bilgilerin teşhis edilmesini mahkemeden talep ediyoruz” dedi.

“AFAD EKİBİ TANIK OLARAK DİNLENSİN”

Ağrı 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Leyla Aydemir davasında Avukat Erdoğan Tunç, o süre içerisinde arama kurtarma çalışmalarına katılan tüm AFAD ekibinin tanık olarak dinlenmesini talep etti. Mahkemeye delil olarak sunulan ses kaydının celse arası mahkeme başkanı tarafından dinleneceği öğrenildi.

“CİNSEL İSTİSMAR YOK”

Duruşmada Leyla Aydemir’in cinsel istismara uğradığı yönünde yapılan açıklamalara karşılık olarak Leyla Aydemir’in cinsel istismara uğradığı yönünde delil ve bulgunun olmadığı, bu durumun asılsız olduğu ifade edildi.

“LEYLA BENİM CANIM CİĞERİM”

Sanık Yusuf Aydemir ise duruşmada yaptığı savunmada, “Leyla benim canım ciğerim. Bir an önce katillerinin bulunmasını istiyorum. Ben 15 ay boşuna mı yattım” dedi.

“SES KAYDINI EMNİYET DİNLEYECEK”

Ses kaydının Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından inceleneceği belirtildi. 7 sanığın tutuksuz yargılanmasına, duruşmanın ise 8 Ekim 2021 tarihine ertelenmesine karar verildi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X