Marmara Afet Koordinasyon Merkezi 17 Ağustos’ta açılıyor

İHH İnsani Yardım Vakfı’nın acil durumlarda, başta İstanbul olmak üzere Türkiye ve dünya genelinde meydana gelebilecek afetlere hızlı müdahale edebilmek amacıyla Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Bursa’da inşa ettiği Marmara Afet Koordinasyon Merkezi,

Marmara Afet Koordinasyon Merkezi 17 Ağustos’ta açılıyor

Afet yönetiminin önemli unsurlarından olan planlama ve zarar azaltma süreçlerinin hızlandırılmasına katkı sağlayacak merkezin, afet koordinasyon ve acil yardım eğitim merkezi olarak kullanılması planlanıyor. Merkez, sivil toplum kuruluşları bazında hayata geçirilen ilk proje olma özelliğini taşıyor.

24 SAAT HİZMET

Temeli, 2013’te atılan merkezin amacı, gerekli olan ekip ve ekipmanlarla olası afet durumunda acil yardım ve arama kurtarma faaliyetleri için hazırlıklı olmak. 4,2 dönüm arazi üzerinde inşa edilerek 7 bin 200 metrekarelik kullanım alanına sahip olan Marmara Afet Koordinasyon Merkezi, gıda, giyecek ve diğer temel ihtiyaç malzemelerin, acil yardım ve arama kurtarma ekipmanları gibi lojistik hizmetlerin, acil yardım ve arama kurtarma eğitimlerinin verebileceği donanıma sahip. Merkezde verilmesi planlanan eğitimler için 3 ayrı derslik de bulunuyor. Binada ayrıca 60 kişilik misafirhane ve 2 de konferans salonu yer alıyor.  Merkez, 100 tırlık malzeme kapasiteli depo, 200 kişilik sığınak, 2 bin kişilik yemek hazırlama kapasiteli mutfağa sahip. Isı, duman ve yangın dedektörleri, kör noktasız kameralar ve tam güvenlik sistemiyle donatılan merkez 24 saat 365 gün hizmet verebiliyor. Acil durumlarda AFAD, valilik, emniyet gibi kurumlarla koordinasyon kurabilecek telsiz sistemi bulanan merkezde, olası afet durumundaki kesintilere karşı 33 ton temiz kullanım suyu ve 150 ton yangın söndürme suyu kapasiteli depo yer alıyor.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X