Merkez Bankamız eminim hesabını iyi yapmıştır

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası’nın enflasyon tahminine ilişkin, ”Merkez Bankamız eminim hesabını iyi yapmıştır. Bu sene enflasyonu aşağı çekecek önemli gelişmeler var. Birincisi geçen sene olduğu gibi bu sene kuraklık öngörmüyoruz. Muhtemele

Merkez Bankamız eminim hesabını iyi yapmıştır

UZUN VADELİ FİNANSMAN

Şimşek, petrol fiyatlarındaki her 10 dolarlık düşüşün enflasyonu 0,4 puan aşağı çekebildiğini ifade ederek, şunları söyledi: ”Yıl için petrol fiyatlarını öngörmek zor ama şu seviyelerde kalırsa Merkez Bankamızın hedefleri rahat şekilde erişilebilir görülüyor. Enflasyonun son 45-50 yılın en düşük düzeyine inmesi için gerekli koşullar bugün itibarıyla var gibi görünüyor. Ümit ediyorum ki Türkiye enflasyonu yüzde 5 hatta daha altına çeksin. Çünkü o faizlerin düşük kalmasıyla, dolayısıyla iş aleminin uzun vadeli finansmana erişiminin sağlanmasının önünü açmış oluyoruz.”

AB’DEKİ PARASAL GENİŞLEME BİZİ OLUMLU ETKİLER

Bakan Şimşek, komşu ülke Yunanistan’daki seçimlerin hayırlı olmasını dileyerek, ”O konuda bizim bir değerlendirme yapmamız doğru olmaz. Avrupa Birliği’nin (AB) ciddi sıkıntıları var ve bu sıkıntıları aşması için ciddi reform yapması lazım” dedi. Kısa vadede Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişlemeye başlamasının önemine işaret eden Şimşek, ”Çünkü parasal genişleme Amerika’nın krizden çıkmasını destekledi. İnanıyorum ki Avrupa Merkez Bankası da parasal genişlemeyle ekonomiyi destekleyici bir tavır içerisinde. Bu Türkiye için çok önemli. Çünkü AB bizim en büyük ticaret ortağımız. AB bu krizden parasal genişleme sayesinde bir miktar toparlanır, bu krizden, durgunluktan çıkarsa, Türkiye bundan olumlu yönde etkilenir.”

TÜRKİYE TEKRAR HIZLI BÜYÜME DÖNEMİNE GİRECEK

Petrol fiyatlarının düşmesinin Türkiye için olumlu olduğunu anlatan Şimşek, ”Jeopolitik gerginlikler devam ediyor ama ben 2015 yılının Türkiye ekonomisi açısından olumlu bir yıl olacağına inanıyorum. Seçimler de aradan çıkacak, Türkiye’nin önü açık, 4 yıl seçimsiz tamamen reformların uygulandığı 4 yıllık bir dönem olacak. Türkiye tekrar çok hızlı büyüme ve istihdam oluşturma dönemine girecek” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X